Print this برگه

بازی و اسباب بازی برای کودک یازده ماهه

کودک اکنون با سرعت حیرت آوری در حال رشد و یادگیری است. هر پیشرفتی را که دیدید با صدای بلند تشویق کنید.این کار به فرزندتان کمک می کند که باور کند آنچه دارد انجام می دهد کار بزرگی است.

کودک در این سن چگونه بازی می کند؟

–         او می تواند بدون نیاز به کمک بایستد و در کنار مبلمان سینه خیز برود.

–         من من های او کم کم به حرف زدن تبدیل می شوند.

–         او می تواند خود را بالا کشیده و با تعادل بنشیند.

–         او درک می کند که اشیاء کوچک تر در اشیائ بزرگ تر جا می شوند.

–         او می فهمد که نه به چه معناست اما خیلی مایل است که در مقابل آن مقاومت کند.

–         او می تواند به یک یا دو دستور عمل کند.

اسباب بازی های متناسب با این سن:

 

۱-اسباب بازی های ورزشی

با راه افتادن، بچه ها از اینکه مهارت های جدید خودشان را حین حرکت به کار ببندند خوشحال می شوند. اسباب بازی های ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال و بازیهای دیگر (مخصوص بچه ها)به کودک این شانس را می دهند که بگیرد، غلت دهد، پرتاب کند و مهارت های محرک را تمرین کنند و ضمنا از اعتماد به نفسی که در اثر تشویق های شما و پدرش در او ایجاد می شود لذت ببرد.

با نام بردن رنگ های مختلف  اسباب بازی قدرت تشخیص رنگ را هم در او تقویت کنید: “توپ آبیو ببین. می تونی اونو توی اون لوله قرمز بذاری؟ بذار حالا توپ سبزو برداریم”.

یک بازی نوبتی بسازید. حین انجام یک بازی مثلا بسکتبال، شما یک سبد بسازید و بعد بگوئید او یک سبد بسازد. به این ترتیب شما شروع به ایجاد یک درک اولیه از نوبت دهی می کنید و این مهارتی است که کودک وقتی بعد ها با بچه های دیگر بازی می کند باید آن را بداند.ببینید آیا کودک دوست دارد که کاملا یاد بگیرد که اسباب بازی چگونه کار می کند. بگذارید با سرعت خودش بازی کند تا بتواند آن را بررسی کرده و مورد آزمایش قرار دهد اما اگر احساس می کنید که زمان آن رسیده که حرکت جدیدی به بازی اضافه کنید، این کار را انجام بدهید.ابتدا ممکن است کودک برای مثال فقط بداند که توپ داخل و پایین و خارج می رود اما به اینکه از کجا می آید توجهی نکند. توجه او را به این موضوع هم  جلب کنید و با گفتن چیزهایی مانند “ببینیم توپ از کجا بیرون میاد…وای از اینجا اومد”، او را هیجان زده کنید. با این کار به او کمک می کنید فکر کند.

۲-اسباب بازی های اتصال به هم

کودک شما دست های ماهرتری پیدا کرده و مشتاق است که  ازآنها استفاده کند. اسباب بازی هائی که باید آنها را به هم چسباند و جدا کرد به خوبی این نیاز را بر آورده می کنند.

معمولا این اسباب بازی ها صدا دار هستند.به کودک نشان دهید که چگونه دانه ها یا زنجیرها هنگامی که آنها را از هم جدا می کنید صدای جالب تولید می کنند. این به او کمک می کند که صداها را به منبعشان ارتباط دهد.

الگوهای بینایی را تغییر داده تا علاقه کودک به اسباب بازی را تحریک کرده و چیزی را برای جستجو به او داده باشید. وقتی اسباب بازی را را به حالت اولیه برمی گرداند، رنگهای قسمتهای مختلف را نشانش دهید :یک قسمت  قرمز،یک قسمت آبی و یا رنگ های دیگر.

به او نشان دهید که چگونه مثلا واگن های قطار به هم وصل شده اند و به او کمک کنید تا بارها و بارها آنها را از هم جدا کند. در این سن کمی سخت است که کودک بتواند به تنهائی قطعات را به هم متصل کند، اما سعی کردن هم خودش تمرین مهمی برای هماهنگ شدن چشم و دست است.

۳-اسباب بازی هائی که به هماهنگی چشم و دست کمک می کنند

اسباب بازی های گرفتن و دادن به کودک تجربه حل مساله و لذت موفقیت را می دهند. از این اسباب بازی ها برای یادگیری زبان استفاده کنید: درباره رنگ ها و شکل ها صحبت کنید و مفاهیمی مانند بزرگ تر و کوچک تر و بالا و پایین را به او یاد آوری کنید. همچنین، با استفاده از  کلمات حین بازی با اسباب بازی ، به او کمک خواهید کرد که مفاهیم پشت مکالمات را یاد بگیرد.

“بعد از این چی باید بیاد؟” با قراردادن قطعات یک اسباب بازی روی کف اتاق، به حالتی که بزرگترین قطعه در یک طرف و کوچکترین قطعه در طرف دیگر باشد، مفهوم دنباله( توالی) را به او بفهمانید. آنها را در امتداد یک خط راست قرار بدهید، طوری که کودک به آسانی بتواند ببیند که قطعات چگونه از کوچک ترین به بزرگ ترین تبدیل می شوند. اول از بزرگ ترین و کوچک ترین شروع کنید و کم کم اندازه های میانی را هم به او یاد بدهید. به او فرصتی هم بدهید که چیزهائی را خودش کشف کند.این کار او را بسیار خوشحال می کند.

۴- تاب بازی

علاوه بر امکان بیشتر کشف دنیای بیرون،تاب بازی فرصت خوبی است برای اینکه به کودک کمک کنید که بین کلمات و معنی آنها ارتباط برقرار کند(جلو/عقب، بالا/پایین و غیره) و جهت ها را یاد بگیرد.

اکثر زمان بازی را با آواز خواندن بگذرانید و  آوازهایی بخوانید که هر دوی شما از آن لذت می برید. زمان تاب بازی موقع خوبی برای خواندن آوازهای آرامش بخش کودکانه است که همراه با حرکت عقب یا جلو ،او را آرام هم می کنند. ارتباط دادن آهنگ و حرکت ،یادگیری کودک را تقویت می کند. سعی کنید تماس چشمی هم برقرار کنید، طوری که بتوانید قیافه و لبخند همدیگر را ببینید.

با او درباره حرکت صحبت کنید: “تو داری جلو و عقب میری” یا “تو داری بالا و پایین میری”. با صدای بلند دفعات عقب و جلو رفتنش را بشمارید.ضمنا،به او چیزهای مختلف در حیاط یا پارک را نشان دهید و اسم آنها را بگوئید.

با بزرگتر شدن کودک از این زمان برای آموزش دادن اصول  ایمنی هم  استفاده کنید. مثلا برایش توضیح دهید که خیلی نزدیک شدن به تاب یا دویدن در مقابل یا پشت آن وقتی که بقیه بچه ها دارند بازی می کنند،خطرناک است.

۵-اسباب بازی های هل دادنی و کشیدنی

به محض اینکه کودک بتواند تعادل خود را حفظ کند، اسباب بازی های هل دادنی و کشیدنی به او این انگیزه را می دهد که سعی کند کار های جدیدی را امتحان نماید.

 راه رفتن به افزایش اعتماد به نفس کمک می کند و بچه های تازه راه افتاده دوست دارند  وسایل خودشان را هر جا که می روند با خودشان ببرند.او را  تشویق کنید در یک مسیر کوتاه اسباب بازی اش را با خودش بیاوردتا یاد بگیرد همزمان با راه رفتن تعادلش را هم حفظ کند. اینکه او بتواند وسایل یا اسباب بازی های خودش را حین راه رفتن همراه بیاورد به او یک احساس غرور و سربلندی می دهد !.

به او نشان دهید چگونه با تغییر روش فشار دادن می تواند باعث تغییر صدا و صحبت اساب  بازی اش شود: ” آروم فشارش بده….حالا تندتر . تو داری سازمیزنی”به یاد داشته باشید که استفاده از کلمات همراه با کارهائی که می کند، به کودک کمک می کند تا ارتباط بین کلمات و مفاهیم را بفهمد.

در اسباب بازی های برقی بعد از تمام شدن بازی آنها را از برق بکشید. کودک از تقلید رفتارتان و کمک کردن به شما هنگام تمیزکاری های بعد از بازی، لذت می برد.

۶-تلفن اسباب بازی

تقلید کلمات و اصطلاحات به بچه ها کمک می کند تا بیشتر یاد بگیرند. تلفن های اسباب بازی با فراهم کردن امکان مکالمه دوطرفه برای تشویق حرف زدن عالی هستد ضمن اینکه بچه ها را بسیار سر گرم می کنند.

او را تشویق کنید تا از خودش مکالمه بسازد یا مثلا به عروسک ها و حیواناتش زنگ بزند.

او دلش می خواهد دکمه ها را فشار داده و صداهای از قبل ضبط شده را بارها و بارها بشنود، به او اجازه دهید این کار را انجام دهد. این کارها باعث می شود در ذهن او این مفهوم ایجاد شود که کاری که او دارد انجام می دهد باعث اتفاق افتادن چیز دیگری می شود.

حین بازی ، مفهوم اعداد روی تلفن را هم به او یاد آوری کنید.

تلفن های اسباب بازی برای آموزش مفهوم شماره تلفن ،طریقه شماره گیری و روش های مؤدبانه جواب دادن به تلفن هم مناسب هستند.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d9%8a-%d9%88-%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d9%8a/%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d9%8a-%d9%88-%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d9%8a-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d9%8a-%d9%83%d9%88%d8%af%d9%83-%d9%8a%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%87-%d9%85%d8%a7%d9%87%d9%87/

This site is protected by wp-copyrightpro.com