Print this برگه

بازی و اسباب بازی برای کودک پنج ماهه

با افزایش هماهنگی دست و چشم، کودک پنج ماهه­شما نه تنها اشیا را می­بیند بلکه خودش را به آنها می­رساند، آنها را می­گیرد و می­چشد!و هر روز چیزهای جدیدی را کشف می­کند.به همین دلیل سعی کنید اشیای بی­خطری که شکل­ها، اندازه­ها، بافت­ها و رنگ­های گوناگونی دارند تهیه کنید. همچنین، برای پاسخ به سؤالات مربوط به رشد کودک و بچه­داری مطالب زیر را بخوانید.

کودک در این سن چگونه بازی می­کند؟

  • می­تواند خودش را به سمت اسباب­بازی­ها کشیده و آنها را بگیرد.
  • به بچه­های دیگر و به تصویر خودش در آینه لبخند می­زند! حالا می­تواند چند کار را با هم انجام دهد؛ برای مثال، سر و صدا در آوردن و همزمان با آن ، رفتن به سوی چیزی.
  • وقتی می­خواهید یک اسباب­بازی را به او بدهید، موقعیت خودش را برای گرفتن آن تنظیم می­کند.
  • می­تواند از روی شکم به پشت بغلتد.
  • آگاهانه دستش را دراز کرده و اسباب­بازی­ها را می­گیرد.
  • برای کشف بیشتر اطراف خود، هر چه را می بیند،آن را در دهان می­گذارد.

اسباب بازی های متناسب با این سن:

۱-اسباب­بازی­های حجم دار، مناسب برای ضربه زدن

با پیشرفت تدریجی هماهنگی چشم و دست فرزند شما دیگر می­تواند توانایی­های جدید خود برای رسیدن و ضربه زدن به اسباب­بازی­ها را کشف کند یا حتی به سمت شیئی که از جایی افتاده برود.اسباب­بازی­هایی که وقتی بچه به آنها ضربه می­زند عکس­العملی از خود نشان می­دهند، مهارت­های در حال رشد و تکامل او را تکمیل می­کنند و در عین حال باعث می­شوند او مفاهیمی مانند تعادل را نیز تمرین کند.

فرزند شما احتمالاً هنوز روی شکم یا پشت خود می­خوابد و بازی می­کند و تلاش می­کند که بلند شده و بنشیند. یک اسباب­بازی حجم دار برای این سن عالی است زیرا کودک می­تواند به راحتی با آن بازی کند.ابتدا خودتان خودتان با آن بازی کنید تا آن را ببیند و سپس ببینید او در پاسخ چه می­کند.

ضمنا، برای تشویق فرزندتان به حرکت دادن عضلات حرکتی، این اسباب­بازی را با یک دست فاصله در میدان دیدش قرار دهید. او سعی خواهد کرد که به آن نزدیک شود تا بتواند اسباب­بازی خود را بهتر ببیند.

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که وقتی روی شکم خوابیده این اسباب­بازی را به او نشان دهید. آن را روی زمین جلوی او و در جایی که به راحتی بتواند رنگ­های روشن آن را ببیند قرار دهید تا دستش را به سمت آن دراز کند.بچه برای دیدن اتفاقات جالبی که حدس می­زند، به سمت اسباب بازی رفته و رویش ضربه می­زند. با تغییر مکان آن به دو طرف کودک،هیجان  او را بیشتر کنید.

 

۲-اسباب­بازی­هایی که حس بودن را تقویت می­کنند

او الآن شما را از طریق دیدن می­شناسد و توانایی تشخیص آشنایان هم در حال افزایش است.اسباب­بازی­هایی که آینه دارند نه تنها باعث سرگرمیش می­شوند (زیرا او دوست دارد به بچه­های دیگر و حتی تصویر خودش که درون آینه است لبخند بزند!)بلکه توانایی تشخیص چهره را هم در او تقویت می­کنند.

فرزندتان را در آغوش­تان بگیرید و مانند وقتی که یک کتاب را در دست می­گیرید ،اسباب بازیش را روبروی خودتان بگیرید. تمام جوانب آن را با کودک خود بررسی کرده و چیزی که می­بینید را برای او توصیف کنید.

طوری به آینه نگاه کنید که کودک بتواند شما را در آینه ببیند. سپس آن را جلوی صورت او بگیرید تا  بتواند تصویر خودش را هم ببیند. فرزند شما احتمالاً هنوز خودش را نمی­شناسد اما با دیدن خودش در آینه هیجان ­زده می­شود!

ضمنا ، خوابیدن بر روی شکم برای رشد و تقویت عضلات گردن، مهم است.برای اینکه تشویقش کنید که بیشتر روی شکمش بماند، چیزی را با فاصله­ی یک دست در معرض دیدش بگذارید تا با آن بازی کرده و سرگرم شود  اما هر از گاهی زاویه دید او را تغییر دهید.

۳-اسباب­بازی­های موزیکال دستی

درک اینکه کارها نتایجی دارند می­تواند شروع خوبی باشد.اسباب­بازی­هایی که به راحتی تکان می­خورند یا به هر نحو دیگری به آسانی عکس­العمل جالبی از خود نشان می­دهند (مثل پخش موسیقی جالب)قطعاً باعث بهبود ارتباط بچه با دنیای اطرافش و درک بهتر آن می­شوند.

همزمان با پیشرفت کودک در گرفتن و تکان دادن اسباب­بازی­ها، به دنبال اسباب­بازی­های دستی باشید که در پاسخ به تلاش­های بچه، با صدا  و موسیقی به او جایزه می­دهند.با این کار،کودک می­فهمد کارهائی که انجام می دهد ،نتایج را کنترل می کنند و باعث بروز اتفاقاتی مانند موسیقی و صدا می­شوند.

این فرصت را به کودک بدهید که تمام خصوصیات ظاهری، رنگ­ها و بافت اسباب­بازی­اش را کشف کند. وقتی که او را در آغوش­تان گرفته­اید، اسباب­بازی را در دست بگیرید و اجازه دهید در این وضعیت روی هر چیزی که برایش جذاب و جالب است تمرکز کند.این کار حس­های مختلف را در او را تحریک می کند.

همچنین، با اشاره به ویژگی­های مختلف این اسباب­بازی ،تمایل به شناسایی و شناخت اشیا را در ذهنش ایجاد کنید.مثلا «گوش کن ببین وقتی دماغش رو فشار میدی چه آواز قشنگی می­خونه»!

به طور کلی،همیشه سعی کنید اسباب­بازی­های کودک را کنار هم قرار دهید، به او کمک کنید که قسمت های مختلف را احساس کند و صداها و حرکات را ایجاد کند و تمام ویژگی­های اسباب­بازی­هایش را کشف کند.تمام این تحریک­های حسی باعث تقویت حافظه­او می­شوند. از آنجائی که چنین اسباب­بازی­هایی را در هر زمانی می­توان برای بازی استفاده کرد، زمانی که روی شکم یا پشتش خوابیده هم آنها را در دسترسش قرار دهید و تنها به زمانی که نشسته بسنده نکنید.بچه­ها نمی­توانند در برابر رنگ­ها و حرکاتی که دوست دارند به آنها برسند و لمس­شان کنند مقاومت کنندو همین باعث تقویت هماهنگی دست و چشم و همچنین مهارت­های شناختیشان خواهد شد.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d9%8a-%d9%88-%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d9%8a/%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d9%8a-%d9%88-%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d9%8a-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d9%8a-%d9%83%d9%88%d8%af%d9%83-%d9%be%d9%86%d8%ac-%d9%85%d8%a7%d9%87%d9%87/

This site is protected by wp-copyrightpro.com