Print this برگه

مراقبت از دو یا چندقلوها

چگونه می توانم مراقبت از دوقلوها را آسان تر کنم؟

نگرانی شما کاملا قابل درک است. نگهداری از تنها یک کودک هم، برای بسیاری از کسانی که به تازگی می خواهند صاحب فرزند شوند به اندازه کافی نگران کننده است؛ پس پیش بینی نگهداری از دو (یا چند) نوزاد به صورت همزمان، می تواند یک زمین لرزه واقعی باشد! در اغلب موارد، واکنشهای سهوی دوستان و آشنایان نیز این نگرانی ها را تشدید می کند. به خاطر داشته باشید که هیچ پدر و مادری، همه کمک و حمایتی را که بدان نیاز دارند از جانب دوستان و اطرافیان خود دریافت نمی کنند؛ البته همه کسانی که به تازگی صاحب فرزند می شوند، می توانند از پشتیبانی و حمایت عاطفی، مالی، تربیتی و همچنین کمک و زمانی که دیگران در اختیار آنها قرار می دهند، بهره ببرند.

هنگامی که شما صاحب دوقلو می شوید، نیاز شما به کمک و حمایتهای اطرافیان دو برابر (و بلکه بیشتر) می شود. کمک و حمایت همسرتان برای شما کافی نخواهد بود؛ پس بهتر است پیشاپیش و قبل از تولد دوقلوها، برنامه ریزی کرده و کسانی را که می توانند به شما کمک کنند در نظر بگیرید تا وقتی در معرض فشار قرار گرفتید، همسرتان (یا خودتان) را سرزنش نکنید. بهتر است ببینید که آیا می توانید یک پرستار کودک یا یک خدمتکار را برای چند روز یا چند هفته اول، استخدام کنید.

اطمینان حاصل کنید که در موقع نیاز، برخی از افراد فامیل یا دوستانتان هستند که می توانید با آنها تماس گرفته و از آنها تقاضای کمک کنید. باید اجازه دهید که اطرافیانتان دقیقا بدانند شما چه چیز می خواهید. اگر دوست ندارید بیش از این در اطرافتان بمانند، مودبانه از آنها بخواهید تا شما را ترک کنند؛ از سوی دیگر، اگر به کمک نیاز دارید، نگذارید غرورتان مانع درخواست کمک از دیگران شود.

با کاهش سطح توقع و انتظار از خود و زندگی، می توانید با مشکلات کنار بیایید. شما باید این واقعیت را بپذیرید که دیگر وقت کافی برای کاملا منظم نگه داشتن خانه ندارید. اگر حداقل برای سه ماه اول فقط بر وضعیت نوزادان خود تمرکز کنید، در مورد سایر مسائل، کمتر دچار استرس می شوید.

آیا حالا که صاحب دو نوزاد شده ام، هنوز هم می توانم با سینه به هر دوی آنها شیر بدهم؟

مطمئنا! شیر دادن به دوقلوها سخت تر از شیر دادن به یک نوزاد نیست، زیرا با افزایش تقاضا، عرضه هم افزایش می یابد. با این حال، پیدا کردن روش و برنامه مناسب، به زمان و البته حوصله شما نیاز دارد. نکته مهم آن است که باید وضعیت فیزیکی مناسب برای شیر دادن به دوقلوها را پیدا کنید. برخی مادران دوقلو هستند که هر دوی نوزادها را تا سن دو سالگی به صورت طبیعی شیر می دهند. می توانید از یک بالش مخصوص شیردهی به دوقلوها استفاده کنید به گونه ای که آنها را روی بالش خوابانده و سر هر کدام را در یک دست قرار دهید. شیر دادن همزمان به هر دو نوزاد، هم در وقت شما صرفه جویی می کند و هم منافع دیگری را در پی دارد. مثلا شیر دادن همزمان به هر دوی آنها، کمک می کند که برنامه خواب آنها نیز با هم تنظیم شود.

اما شرایط ممکن است همیشه یکسان نباشد. مثلا اگر یکی از کودکان نیاز به شیر بیشتری داشته باشد یا به سختی شیر بخورد می توانید به یکی از آنها با سینه و به دیگری با شیشه، شیر بدهید.

برای چه مدت مرخصی زایمان باید برنامه ریزی کنم؟

کوتاه ترین پاسخ ممکن این است: هر چقدر بیشتر، بهتر! اما عوامل دیگری نیز بر تصمیم شما اثر می گذارند: چه مقدار مرخصی برای شما و خانواده تان بهتر است، سلامتی یا بیماری بچه ها، وضعیت فیزیکی و روحی شما، شرایط مالی شما، و وضعیت محیط کار شما.

بانوان بیمه شده سازمان تامین اجتماعی می توانند از مرخصی زایمان به مدت ۶ ماه استفاده کنند و این مدت برای زایمانهای یک و دوقلو است و برای زایمانهای سه قلو و بیشتر به مدت یک سال خواهد بود. بعلاوه امکان استفاده از مرخصی ساعتی روزانه برای شیردهی کودکان نیز تا مدت ۲ سال برای مادران بیمه شده وجود دارد.

در صورتی که از کارکنان دولت یا بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی نباشید، می توانید به صورت غیر رسمی با ریس یا مسوول خود مذاکره کرده و برنامه ای برای کار کردن خود پس از زایمان مشخص کنید. اگر امکانات مالی به شما اجازه دهد شاید بتوانید برای چند هفته مرخصی بدون حقوق بگیرید یا برای مدتی بصورت نیمه وقت کار کنید، مشروط بر آنکه با هماهنگی قبلی شغل خود را از دست ندهید. .

شاید دانستن این نکته برای شما تعجب برانگیز باشد: زمانی که شما دو یا چندقلو حامله هستید، کارفرما یا رییس شما مجبور نیست که مرخصی بیشتری به شما بدهد. با این حال، مادران دوقلوها معمولا احساس می کنند که نمی توانند به سرعت به روال طبیعی زندگی خود بازگردند. اگر احساس می کنید که به مرخصی طولانی تری نیاز دارید، با بخش نیروی انسانی در محل کار خود صحبت کنید؛ یا با رییس خود صحبت کنید و ببینید که آیا می توانید مرخصی طولانی تر بگیرید، به صورت نیمه وقت کار کنید، یا اینکه کارهای خود را در منزل انجام دهید، یا خیر. اگر از لحاظ مالی با مشکلی مواجه نیستید، می توانید برای مدتی از شغل خود کناره گیری کنید. به یاد داشته باشید: گزینه ای که خود شما فکر می کنید بهترین نتیجه را برایتان به ارمغان خواهد آورد، بهترین گزینه است.

چگونه می توانم مادران دوقلوهای دیگر را پیدا کنم که با آنها صحبت کنم؟

والدین سایر دوقلوها، بهتر از هر کس دیگری می توانند وضعیت شما را درک کنند.

بهتر است در دوران بارداری از دوستان و آشنایان سراغ مادران دوقلویی را که می شناسند بگیرید. شاید بتوانید قرار های ملاقات هفتگی با هم بگذارید و از تجربیات آنها استفاده کنید. در این زمینه از مرکز بهداشتی و درمانی منطقه محل سکونت خود هم سوال کنید. شاید بتوانید یادداشتی برای ایجاد روابط نزدیکتر با یکی از این مادران در نزدیک محل زندگی خود بگذارید.

در برخی از کشورها موسسات و کلوپهایی برای مادران و بخصوص برای مادران دو یا چند قلو وجود دارد که این امکان را فراهم می کند. حضور در جلسات این گروه ها می تواند از زمان بارداری شروع شود.

یک مثال مهم در مورد ارزش شرکت در این گروهها این است که بسیاری از مادران دوقلوها متوجه می شوند که نگاههای کنجکاوانه و نظرات نسبتا زیادی که دیگران به آنها می دهند، معمولا نامناسب یا به درد نخور است. وقتی صاحب دوقلو یا چندقلوها می شوید، شاید احساس کنید که گویا همه دائما به شما نگاه می کنند؛ در نتیجه وقتی با اعضای چنین گروه هایی دور هم جمع می شوید و کسی نگاه کنجکاوانه اش را به شما نمی دوزد، احساس آرامش بیشتری می کنید. بارها پیش می آید که شما یکی از قل ها را روی زانوی خود نشانده اید و پشت قل دیگر را می مالید تا آروغ بزند؛ در این حالت، هیچ کس نمی تواند از نگاه کردن به این صحنه جالب، خودداری کند.

مادرانی که در چنین برنامه هایی شرکت می کنند، نکاتی را در مورد نحوه کنار آمدن با دوستان یا افراد فامیل (که می خواهند به شما کمک کنند، اما غالبا موجب دردسر می شوند)، خرید محصولات و تجهیزات مناسب برای کودک، صرفه جویی مالی و سرحال و خوش اخلاق ماندن با یکدیگر در میان می گذارند؛ در واقع، احتمال اینکه شما بتوانید این مطالب را در کلاسهای معمولی مخصوص والدین یاد بگیرید، خیلی کم است.

متاسفانه در ایران چنین کلوپهایی وجود ندارند، اما شاید بتوانید خودتان با ردیابی و شناسایی افراد مشابه در نزدیکی محل سکونت تان جلسات مشابه ای را برای دیدار یکدیگر در پارک یا محل مناسب دیگری ترتیب بدهید. استفاده از ایمیل هم می تواند یک گزینه مناسب دیگر باشد؛ از این راه می توانید برای در تماس بودن با مادران دوقلوها در سرتاسر دنیا استفاده کنید. ما در بخش تبادل نظر نی نی سایت محیط مناسبی را بوجود آورده ایم تا اگر دو یا چند قلو باردار هستید و یا پس از زایمان با مسائل مراقبت و نگهداری از دو یا چند قلوها مواجه شدید بتوانید از تجربیات دیگران در این زمینه استفاده کنید: مسلما می توانید همراهان زیادی در این بخش پیدا کنید.

کارهای زیادی هستند که می توانید برای آسانتر شدن وضعیت زندگی خود انجام دهید و این کارها ارزش جستجو و تحقیق را دارند.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%82%d8%a8%d8%aa-%d9%88-%d9%86%da%af%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%8a-%d8%a7%d8%b2-%d8%af%d9%88-%d9%8a%d8%a7-%da%86%d9%86%d8%af-%d9%82%d9%84%d9%88%d9%87%d8%a7/%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%82%d8%a8%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%d8%af%d9%88-%d9%8a%d8%a7-%da%86%d9%86%d8%af%d9%82%d9%84%d9%88%d9%87%d8%a7/

This site is protected by wp-copyrightpro.com