↑ Return to پدران

Print this برگه

نکاتی مهم برای برقراری پیوند با کودک

گاهی اوقات پس از زایمان و وقتی که همه با هم به خانه باز می گردید، اوضاع آنطور که شما پیش بینی می کردید پیش نخواهد رفت. شاید شما هم این تجربه را داشته باشید که چند روز بعد از زایمان همه کارهای نوزاد را مادرش انجام دهد،

غذا دادن به نوزاد، سرگرم کردن او، لالایی خواندن و خلاصه ممکن است تمام زمان مادر با نوزاد سپری شود. به این ترتیب رابطه تازه وارد با مادرش روز به روز قویتر می شود، مانند اینکه آنها هنوز از طریق بند ناف نامرئی به یکدیگر متصل هستند. البته این سناریو تا حدی زیادی اجتناب ناپذیر است و نمی توان از همه پدرها انتظار داشت تا برای برقراری ارتباط با نوزادشان از رفتن به سر کار انصراف دهند. از سوی دیگر تشکیل خانواده و عضو جدید نیازهای دیگری هم دارد که باید تامین شود. اما در این میان نکته ای نهفته باقی می ماند و آن دور شدن تدریجی پدر از خانواده است.

گاهی پدران نه به دلیل تنبلی یا عدم علاقه به فرزندشان، بلکه به این علت که خجالت می کشند و نمی دانند چه باید بکنند از وظایف پدری طفره می روند. مراقبت از یک نوزاد غالبا شامل غذا دادن به او و آرام کردن او می شود؛ و برخی از مردانی که به تازگی پدر شده اند، فکر می کنند که ابزارهای لازم برای انجام این دو کار را ندارند.

کلید اصلی در برقراری پیوند بین پدر و نوزاد آن است که پدران بدانند که نباید تلاش کنند تا یک مادر دیگر برای کودک باشند. کودک شما، یک مادر دارد، و همین برای او بس است. آنچه کودک بدان نیاز دارد، آن است که شما، خودتان باشید: یک پدر! آیا شما هنوز هم به عنوان یک پدر، احساس نگرانی یا خجالتی بودن می کنید؟ می توانید از روشهای زیر برای حل این مشکل استفاده کنید:

در نیمه شب با شیشه به کودک شیر بدهید

می توانید در نیمه شب ها که مادر برای شیر دادن کودک بیدار می شود، شما هم از جا برخیزید و به او کمک کنید. بعد از مدتی و اگر از شیر خشک به عنوان مکمل شیر مادر استفاده می کنید، می توانید این نقش را بطور کامل شما انجام دهید. این تجربه می تواند گاهی بسیار جذاب باشد و شما را برای مواقعی که نوزاد شما را دچار بیخوابی شبانه می کند آماده شوید.

می توانید نگاه کردن به کودک را به یک مسابقه مهیج تبدیل کنید

آیا فکر می کنید که قهرمانی، مخصوص مردان است؟ این فکر را از ذهن خود بیرون کنید که نوزاد شما در هر مسابقه ای یک بازنده خواهد بود؛ می توانید امتحان کنید: به همدیگر خیره شده و سعی کنید چشمهای خود را باز نگه دارید؛ ببینید که چه کسی اول پلکهایش را به هم می زند! نوزاد شما ممکن است همه را شگفت زده کند. نوزادها دوست دارند که به صورت افراد دیگر خیره شده و در آن دقت کنند، و این احتمال وجود دارد که آن کسی که اول چشمک می زند، شما باشید. شاید با نگاه به صورت او، چیزهایی دیگری نیز ذهن شما را به خود مشغول کند: چانه او به چه کسی شبیه است؟ گوشهایش به همسرتان رفته اند یا به مادرتان؟

کانگورو بشوید! (بچه را داخل یک آغوش در جلوی خود ببندید)

اگر کودک شما دچار کولیک باشد ممکن است هیچگاه آرام نشود مگر اینکه کسی او را بغل کند. در این وضعیت پدر می تواند کودک ناآرام را در یک آغوش یا حمایل جلوی خود ببندد و به کارهای روزمراه اش برسد..

نوزاد را به حمام ببرید

یک پدر تازه کار، از حمام بردن کودک می ترسد؛ جیغ و دادهای بچه، به همراه پوست نرم و لیز او، پدر را عصبی می کند. اما نتایج آن گاهی به تجربه اش می ارزد، می توانید وان را از آب پر کنید و با هم داخل آن بروید. قرار گرفتن در آغوش پدر، همه مشکلات را حل می کند!

برای کودک خود، مجله ورزشی بخوانید

آن هم با صدای بلند! پس از ۱۰۰۰ بار خواندن کتابهای کودکان، ممکن است کمی از خواندن مجدد آن بی حوصله شوید! می توانید نتایج مسابقات فوتبال آن روز را با صدای نرم برای کودکتان زمزمه کنید، بچه هم خوشش می آید! اینکه پدر چه متنی را بخواند اهمیت ندارد؛ بلکه آنچه اهمیت دارد آن است که برای بچه یک چیزی بخواند!

یک میز شام دو نفره بچینید

اگر کودک شما آنقدر بزرگ شده که بتواند سر سفره یا میز بنشیند و غذای معمولی بخورد، گاهی اوقات می توانید یک میز دو نفره (پدر و کودک) برای خودتان بچینید، و شام دو نفره با هم بخورید.

پوشک بچه را عوض کنید

درباره ارتباط با کودک از طریق ساده ترین و جزئی ترین موارد هم حرف بزنید؛ مثلا در مورد عوض کردن پوشک. در هنگام عوض کردن پوشک، شما با او تماس بدنی دارید، با او صحبت می کنید، اما فهمیدن ارزش این رابطه شاید چندان آسان نباشد. برای پدرانی که فکر می کنند همسرشان روزها در خانه چه می کنند، بد نیست که تعداد پوشکهای تعویض شده در طول روز را بشمارند. از این زمان طولانی می توان برای برقراری رابطه عاطفی استفاده کرد.

هنگام سرماخوردگی یا تب کردن بچه، کمک کنید

هیچ کس دوست ندارد کودکش مریض شود، اما هیچ چیز به اندازه بیماری نمی تواند نیاز کودک به شما را نشان دهد. یک شب بغل کردن و جنباندن کودک مریض، تجربه ای دردناک اما گرانبها از پدر بودن را به شما خواهد داد.

می توانید در خانه، تمرین بدنسازی کنید

یک جنبه بد از بچه دار شدن آن است که پس از تولد نوزاد، شما زمان کافی برای ورزش و رفتن به سالن بدنسازی را نخواهید داشت. جنبه خوب آن این است که می توانید یک وزنه بسیار مناسب در خانه برای تمرین پیدا کنید! انجام تمرینهای بدنسازی با کودکی که می تواند گردن خود را بخوبی نگه دارد عالیست. از این کار، هم عضله های شما راضی خواهند بود، و هم بچه ها! نکته جالب اینکه وزنه ها به تدریج افزایش می یابند.

اجازه دهید کودک، بدن شما را لمس کند

یکی از مهمترین ویژگیهای مردان آن است که احساس بزرگ بودن می کنند یا شاید احساس می کنند که هیچ گاه بچه نبوده اند. از زبری ریشها، تا سیبیلهای نر، و تا موهای سر که کاملا کوتاه شده اند، همه جای بدن پدر برای کودک جالب و قابل لمس است. دقت کنید: بچه ممکن است موهای سینه را بگیرد و بکشد؛ که یک تنبیه دردناک برای پدر خواهد بود!

عکس بگیرید

کودک شما، بهترین سوژه برای عکاسی تان است. تازه یک مزیت دیگر هم وجود دارد: پدربزرگ و مادربزرگها، خاله و دایی و عمو و عمه ها، هر کس که این عکسها را برایش بفرستید، واقعا می فهمد که شما از پدر بودن چقدر لذت می برید!

بازی های پرتحرک و پر سر و صدا

مطالعات نشان داده اند که پدرها و مادرها، بچه هایشان را به شیوه متفاوتی بغل می کنند. مادرها معمولا بچه ها را در آغوش می گیرند؛ پدرها معمولا فیزیکی تر عمل می کنند. شما نباید کودک را تند یا با شدت تکان دهید؛ بلکه می توانید ماهیچه های کوچک او را تحریک کنید. اگر کودک شما به سنی رسیده که می تواند بنشیند، شاید از اینکه او را بالا انداخته و سپس او را بگیرید، خوشش بیاید؛ یا ممکن است دوست داشته باشد او را مثل توپ فوتبال آمریکایی در بغل گرفته و بدوید! مادران معمولا این کارها را نمی توانند انجام دهند، اما بچه ها از این بازیها خوششان می آید؛ نشانه اش هم، جیغهای شاد کودک است!

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d9%be%d8%af%d8%b1%d8%a7%d9%86/%d9%86%d9%83%d8%a7%d8%aa%d9%8a-%d9%85%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d9%8a-%d8%a8%d8%b1%d9%82%d8%b1%d8%a7%d8%b1%d9%8a-%d9%be%d9%8a%d9%88%d9%86%d8%af-%d8%a8%d8%a7-%d9%83%d9%88%d8%af%d9%83/

This site is protected by wp-copyrightpro.com