↑ Return to پدران

Print this برگه

پدران و شیر دهی به کودک

اکثر پدران به خوبی می دانند که شیر مادر، بهترین غذا برای کودک است. شیر مادر، ترکیب کاملی از مواد غذایی ضروری برای کودک است و کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده اند، سود بیشتری می برند: از کاهش خطر ابتلا به چاقی یا حساسیتها گرفته تا افزایش هوش.

بعلاوه شیر مادر کاملا رایگان است، استفاده از آن به آماده کردن وسایل مختلف یا تمیز کردن ابزارهای متعدد نیاز ندارد و مهمتر از همه اینکه بهترین راه برای برقراری پیوند بین مادر و کودک شناخته شده است. آروغ این بچه ها هم بسیار خوش بو تر از بچه هایی است که از شیر خشک استفاده می کنند!

با این حال، نظر بسیاری از پدرها در مورد استفاده از شیر مادر، پس از تولد نوزاد، عوض می شود. این بدان خاطر نیست که مثلا پدرها از شیر مادر و مزایا و منافع آن اطلاعی ندارند یا حمایت نمی کنند؛ بلکه به این دلیل است که احساس می کنند تا حدی کنار گذاشته شده اند.

کنار آمدن با احساس بی کفایتی

شیر دادن به کودک، در واقع ادامه رابطه اختصاصی و انحصاری است که در دوران حاملگی نیز بین کودک و مادر وجود داشته است. تحقیقاتی انجام شده که اثرات تغذیه با شیر مادر را بر روی مردان، بررسی کرده است. پدرانی که نوزادانشان از سینه مادر شیر می نوشند، ممکن است یکی یا برخی از احساسات زیر را تجربه کنند:

  • ممکن است احساس کنید که ایجاد پیوند و رابطه با کودک، برای شما سخت تر از همسرتان است.
  • شاید احساس بی کفایتی کنید: گمان کنید که هیچ کدام از کارهایی که شما برای کودک انجام می دهید، به اندازه کارهایی که همسرتان انجام می دهد، ارزش ندارند.
  • نسبت به کودکی که حتی از لحاظ فیزیکی هم بین شما و همسرتان قرار گرفته است، احساس ناراحتی و عصبانیت می کنید.
  • باور دارید که چون زنها با سینه به نوزاد شیر می دهند، مهارتها و اطلاعاتی دارند که طبیعتا موجب خواهد شد بهتر از شما باشند.

روشهایی برای کاهش این مشکلات و کمک به بهتر شدن اوضاع وجود دارد

شکی وجود ندارد که تغذیه کودک با شیر مادر، یکی از مهمترین نکات در مراقبت از کودک است. این بدان معناست که اگر کودک شما با شیر مادر تغذیه می شود، شما ممکن است کمی احساس بی عرضگی کنید.

اما اگر زندگی به گونه ای رقم خورده است که تغذیه کودک بر عهده همسر شماست، دلیلی وجود ندارد که شما ناراحت شوید. مطالعات نشان می دهند که هر چقدر مردان نقش حمایتی و تشویقی خود را بهتر انجام دهند، مادران قادر خواهند بود مدت طولانی تری کودک را با شیر خود تغذیه کنند و همچنین اعتماد به نفس بیشتری در کار خود خواهند داشت.

پس، هرچند ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما واقعیت آن است که پدران نیز نقش بسیار مهمی در تغذیه کودک با شیر مادر دارند. در اینجا، چند راه برای کمک به شما ارائه شده است:

  1. ملاحظه وضعیت همسر خود را بکنید و به او دلگرمی دهید. شیر دادن به کودک با سینه، کار دشواری است؛ پس بخشی از کارهای همسر تان را بر عهده گرفته و هر کاری از دستتان بر می آید انجام دهید. هنگامی که او به کودک شیر می دهد، یک بالش یا یک لیوان آب برای او بیاورید، یا پس از اینکه شیر خوردن کودک تمام شد، مالیدن پشت او تا آروغ زدن را شما انجام دهید.
  2. تماس پوستی نسبتا زیادی با کودک خود برقرار کنید. بغل کردن کودک، حمام کردن او و کتاب خواندن برای کودک در حالی که روی سینه شما خوابیده است، همگی می توانند راههای بسیار مناسبی برای برقراری ارتباط با کودک باشند. این کارها (همانند شیر دادن به کودک) به شما و نوزاد این شانس را می دهند تا ارتباط فیزیکی نزدیکی با هم برقرار کنید.
  3. زمان نسبتا زیادی را با نوزاد خود بگذرانید. هنگامی که می خواهید برای پیاده روی یا خرید بروید، او را هم در کالسکه گذاشته و به همراه خود ببرید؛ یا اینکه کف اتاق بنشیند و با هم بازی کنید. در این صورت، می توانید زمانی را با یکدیگر در خلوت و تنهایی بگذرانید و هر چقدر این اتفاق بیشتر بیفتد، شما اعتماد به نفس بیشتری درباره تواناییهای خود به عنوان یک والد پدر به دست خواهید آورد.
  4. اگر شرایطی بوجود آمد که باید شیر مادر را با شیشه به کودک بدهید، شما این کار را بکنید. از همسرتان بخواهید تا شیرش را بدوشد، سپس آن را در شیشه بریزید و با شیشه به کودک شیر بدهید. در صورتی که همسر شما می تواند شیر خود را با دست یا با پمپ بدوشد، می توانید استفاده از شیشه شیر را به کودک خود یاد بدهید تا شیر دادن را ساده تر کنید. (نکته: پیش از آغاز استفاده از شیشه، بهتر است کمی صبر کنید تا کودک شیر خوردن از سینه را یاد بگیرد و حداقل ۳ تا ۴ هفته از زایمان بگذرد. بهتر است به کودک خود اجازه دهید تا ابتدا شیر خوردن از سینه را تجربه کرده و به آن عادت کند).
  5. هنگام استفاده از شیشه شیر، کودک خود را همراهی کنید. سر شیشه ها، همانند سینه واقعی، اندازه و شکل های مختلفی دارند. پس بهتر است اندازه ها و شکلهای مختلف را امتحان کنید، تا نوعی را که برای او مناسب تر است، پیدا کنید.
  6. اگر همسر شما، به اندازه قبل از بارداری به روابط جنسی علاقه نشان نمی دهد، صبور باشید. پرستاری از کودک کار دشواری است، در نتیجه همسر شما ممکن است دائما احساس خستگی کند و از آنجا که سطح هورمون استروژن در خانمهایی که شیر می دهند کمتر است، ترشحات نرم کننده واژن معمولا در آنها کمتر است. این امر ممکن است به سخت یا حتی دردناک شدن دخول منجر شود. پس بهتر است به جای آنکه فکر کنید دیگر برای همسر خود جذاب نیستید، هنگامی که او آمادگی دارد، از یک چرب کننده محلول در آب پیش از دخول استفاده نمایید.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d9%be%d8%af%d8%b1%d8%a7%d9%86/%d9%be%d8%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%b4%d9%8a%d8%b1-%d8%af%d9%87%d9%8a-%d8%a8%d9%87-%d9%83%d9%88%d8%af%d9%83/

This site is protected by wp-copyrightpro.com