↑ Return to پدران

Print this برگه

گردش و پیاده روی به همراه کودک

هرچقدر هم کودک خود را دوست داشته باشید، اگر همواره در یک اتاق یا خانه در کنار هم باشید، شاید محیط محدود و بسته خانه، شما را کسل و کلافه کند. اکنون زمان آن رسیده است که دنیای شگفت انگیز بیرون خانه را به همراه کودک خود بررسی کنید، البته بهتر است سفر اکتشافی خود را به حیاط خانه محدود نکنید! تعداد فزاینده ای از والدین به این باور رسیده اند که پیاده روی و گردش می تواند یک درمان قوی برای استرسهای مربوط به نگهداری و مراقبت از کودک باشد.

امروزه والدین زیادی به این نتیجه رسیده اند که باید استفاده بیش از حد از برنامه های مفرح تلویزیونی را برای تجدید روحیه متوقف کند! وقت شما بیش از این ارزش دارد. روشهای مختلفی را می توانید اجرا یا ابداع کنید. می توانید ساعات مشخصی را در پارک بگذرانید. شاید با پدران دیگر هم آشنا شوید و با هم برنامه های مشترک با کودکانتان بگذارید. یکی از مزایای این گردشها آن است که هر کسی می تواند ببیند سایر پدرها چگونه با فرزندان خود ارتباط برقرار می کنند. امکان ارتباط برقرار کردن با کودکان در فضایی خارج از محیط معمول خانواده می تواند بسیار جذاب باشد.

حتی اگر یک گردشگر حرفه ای هم نیستید، مسلما می توانید یک مسیر ساده را پیدا کنید که برای شما هم مناسب و جذاب باشد. مسلما برای اینکه بتوانید بیشترین بهره را از بودن در طبیعت ببرید، باید کمی برنامه ریزی کنید.

برای گردش به همراه کودک خود، به چه مکانهایی می توانیم برویم؟

بهتری راه برای پیدا کردن مکان مناسب آن است که از سایر پدرها یا پرستاران کودک بپرسید که آنها برای گردش به کجا می روند. همچنین می توانید با شهرداری در محل سکونت خود تماس بگیرید و در مورد فضاهای باز یا مسیرهایی که برای کودکان مناسب باشند، پرس و جو کنید. پارک محلی یا پارکهای جنگلی انتخابهای خوبی هستند

اما تا حدی هم می توان گفت که پیش از تجربه کردن گردش در یک محیط، نمی توانید ۱۰۰% مطمئن شوید که آن محل مناسب و به اندازه کافی جذاب هست یا خیر. ممکن است جاهایی را دوست داشته باشید که آب زیاد باشد و چندان هم شلوغ نباشد، پس می توانید در امتداد رودها حرکت کنید یا چشمه ها را امتحان نمایید. برخی افراد ممکن است مکانهایی را ترجیح دهند که سرویسهای بهداشتی و رستورانهای مجهز داشته باشد. آزمون و خطا کنید! خطاها هم گاهی اوقات می توانند به اندازه دفعاتی که انتخاب صحیح داشته اید، جذاب و مفرح باشند.

چه زمانی این گردش ها را آغاز کنیم؟

مسلما صبح زود بهترین موقع است. اگر تا ساعت ۱۰ صبح سوار اتومبیل نشوید، روزتان بسیار طولانی تر به نظر خواهد رسید. چرا؟ مسلما ترجیح می دهید زمانی که گردش را آغاز می کنید، بچه هایتان سرشار از انرژی باشند. اگر برنامه خود را به گونه ای تنظیم کنید که ساعت ۹ صبح در محل گردش باشید، می توانید ماهیچه های خود را ورزش دهید و هوای تازه را به درون ریه های خود بفرستید و ظهر هم در خانه باشید: یک زمان بندی عالی برای آنکه ناهار را بخورید و استراحتی بکنید.

چه مسافتی را می توانیم با هم طی کنیم؟

پاسخ این سوال به سن کودک شما بستگی دارد و اینکه آیا باید او را بغل کنید، در کالسکه گذاشته و ببرید، یا اینکه می تواند خودش راه برود؛ همچنین اینکه در روز گردش، چقدر سرحال هستید. در اینجا، نگاهی دقیق تر به سنین مختلف می اندازیم:

  • نوزادان: اگر نوزاد شما کمتر از یک ماه سن دارد، اصلا به فکر گردش رفتن با او نیفتید. نوزادان در این سن نباید در معرض نور مستقیم خورشید، آب و هوای بد و تکانهای ناشی از راه رفتن در زمینهای سنگلاخ، قرار بگیرند.
  • شیرخواران ۱ تا ۵ ماهه: بهتر است از یک حمایل یا آغوش استفاده کرده و کودک را جلوی خود روی سینه قرار دهید تا از سر و گردن او، حفاظت کامل به عمل آورید. مسافتی را که می توانید برای گردش به همراه کودک خود بروید، به توان بدنی خود و کودکتان بستگی دارد؛ خصوصا اگر کودک به قرار گرفتن در حمایل عادت نکرده باشد، بیشتر از ۲۰ دقیقه دوام نخواهد آورد. کودکانی که سن آنها بیشتر باشد شاید تا یک ساعت هم دوام بیاورند و پس از آن مشکلاتی از قبیل بداخلاقی، گرسنگی و خیس شدن پوشک، آغاز می شود.
  • کودکان ۶ تا ۱۴ ماهه: نکته کلیدی درباره این کودکان، استفاده از یک کوله پشتی مناسب است. هنگامی که کودک بتواند خودش (بدون کمک شما) بنشیند، یعنی معمولا در حدود پنج تا شش ماهگی، می توانید استفاده از این کوله ها را آغاز کنید. اگر خسته نباشید، کودک شما هم مشکلی نداشته باشد، هوا خوب و معتدل باشد و شما هم خوراکی، نوشیدنی و پوشک به اندازه کافی همراه داشته باشید، می توانید گردشی چند ساعته را برنامه ریزی کنید، به شرطی که در خلال گردش، چند بار توقف کرده و استراحت کنید.
  • کودکان ۱۴ ماهه تا ۴ ساله: هنگامی که کودک شما توانست راه برود، باید سطح انتظارات خود را کاهش بدهید. البته اگر یک کوله پشتی خوب که برای کودکان نسبتا بزرگتر هم مناسب باشد، داشته باشید، هنوز هم می توانید از آن استفاده کنید. اما کودکان نوپا برخی مواقع دوست دارند که خودشان راه بروند. در این حالت، سرعت آنها به ندرت از سرعت یک لاک پشت بیشتر می شود، زیرا هر از گاهی می ایستند تا چیزهای اطراف خود را با دقت تماشا کنند: برگها را، چاله های آب را، و …. اگر خوراکی و نوشیدنی کافی به همراه داشته باشید، یک کودک دو تا چهار ساله ممکن است بتواند در یک پیاده روی چند کیلومتری در هوای خوب با شما همراهی کند. اما به خاطر داشته باشید که ممکن است مجبور شوید در قسمتی از راه او را بغل کنید، خصوصا در راه بازگشت به خانه!

برای یک گردش ایمن و مفرح، چه چیزهایی باید همراه ببریم؟

در مناطق پر درخت یا جنگلی، خطراتی هم وجود دارند: گیاهان سمی، چاله ها یا موانع پیش بینی نشده، شاخه های درختان که به این طرف و آن طرف کشیده شده و ممکن است به شما برخورد کنند؛ و البته نور خورشید را هم باید در نظر بگیرید. شما می توانید با تدارک لوازم مناسب، از بروز اکثر این مشکلات جلوگیری کنید. مواردی که باید همراه خود ببرید عبارتند از:

  • خوراکی و نوشیدنی: برای کودکان یک ماهه تا دوساله، شیر مادر (دوشیده شده)، شیر خشک، یا شیر گاو (اگر کودک حداقل یک ساله باشد) به همراه داشته باشید. آب هم همراه خود داشته باشید، زیرا کودکان ممکن است به سرعت آب بدن خود را از دست بدهند، حتی اگر تمام مسیر آنها را بغل کرده باشید. شیر مادر یا شیر خشک را در یک فلاسک کوچک (که شیر را خنک نگه دارد) قرار دهید. برای کودکان ۲ تا ۴ ساله، خوردنی های متنوع (مانند لقمه های نان و پنیر، کلوچه، آجیل، ذرت یا گندم بو داده و میوه ) در کیسه های زیپ دار، آب در بطری، و همچنین آب میوه به همراه داشته باشید. همچنین برای خودتان هم آب به اندازه کافی ببرید.
  • لوازم جانبی: همراه بردن یک پتو یا زیرانداز به همراه یک جعبه کوچک و سبک کمکهای اولیه شاید ضروری باشد.. همچنین اگر کودکی کنجکاو و فعال دارید، یک جعبه یا ظرف پلاستیکی به همراه یک بیلچه کوچک نیز با خود ببرید تا او بتواند یادگاریهای بامزه و جالب از این گردش جمع کرده و به خانه بیاورد.
  • لباس مناسب: شلوار پارچه ای بلند، پیراهن آستین دار و کلاه لبه دار به کودک خود بپوشانید. این لباسها خنک و راحت بوده و از او در برابر نور آفتاب محافظت می کنند. کفش کتانی به همراه جوراب بهتر از دمپایی است، چون مجبور نخواهید شد که هر ده دقیقه یکبار برای درآوردن سنگریزه از کفش او، توقف کنید. یک پیراهن اضافه به همراه خود ببرید تا اگر هوا کمی خنک شد، از آن استفاده کنید. همچنین یک یا دو پوشک را نیز فراموش نکنید.
  • کرمهای ضدآفتاب و دافع حشرات: دانشمندان امروزه بر این باورند که مقادیر کمی از کرمهای ضد آفتاب (روی صورت و دستها) برای کودکان زیر ۶ ماه خطری ندارد؛ اما کرمهای دافع حشرات اینگونه نیست، پس بهتر است کودک خود را کاملا با لباس و کلاه بپوشانید تا حشرات او را آزار ندهند. برای کودکانی که بیشتر از ۶ ماه سن دارند، استفاده از کرمهای ضدآفتاب و کرمهای دافع حشرات می تواند مفید باشد، ولی باید دقت کنید که این کرمها را نزدیک چشمها و دستهای او به کار نبرید (چون ممکن است دستش را به دهان ببرد). با این حال توصیه می شود که استفاده از این کرمها را محدود کنید: لباس مناسب بهترین راه برای جلوگیری از مزاحمت حشرات و نور آفتاب در مدت طولانی است. هنگام انتخاب و خرید کرمها، از خرید محصولاتی که به طور همزمان ضدآفتاب و دافع حشرات هستند خودداری نمایید، همچنین کرمهای دافع حشراتی را که میزان ماده سمی در آنها بیشتر از ۱۰% است، انتخاب نکنید (می توانید از برچسب روی محصول برای تشخیص این مورد استفاده کنید).

برخورد مناسب، کلید موفقیت در این گردشها است

باید با ملاطفت با کودک برخورد کنید. بر سر رسیدن به فلان نقطه یا طی کردن فلان مسیر، لجبازی نکنید. اگر گردش شما فقط چند صد متر طول بکشد، اما گیاهان و جانواران مختلف را نیز در طول مسیر نگاه کرده و بررسی کنید، گردشی بسیار مفرح خواهید داشت. اگر برنامه های سنگین برای گردش خود طراحی کنید، بیش از حد هم خسته خواهید شد؛ که در نتیجه موجب خواهد شد دیگر به این گردشها تمایل نشان ندهید. اگر کودکتان را در کوله قرار داده باشید، او می تواند خودش را با شرایط وفق داده و هر وقت خسته شد، بخوابد. اما با نوزادان باید به گونه دیگری برخورد کرد: اگر خسته شدند یا بداخلاقی را شروع کردند، حواس آنها را با اشیاء مختلفی که در مسیر قرار دارند پرت کرده و به سمت خانه روانه شوید.

اگر هنگام گردش در جنگل، بیلچه یا یک قیچی باغبانی کوچک به همراه چند ظرف را نیز با خودتان ببرید، سفری بسیار مفرح تر خواهید داشت، زیرا می توانید یادگاریهای بامزه ای از محیط زیبا و غنی طبیعت جمع آوری کنید: حشرات خوشرنگ، شاخه های کوچک، و سنگریزه هایی که شکل یا رنگ جالبی دارند. می توانید شب قبل از گردش، در کنار تخت کودک خود بنشینید و برای او، داستانهایی از گردش در جنگل و کارهایی که می توانید در آنجا انجام دهید، بگویید. هنگامی که به جنگل رسیدید، کودک خود را تشویق کنید تا این طرف و آن طرف برود، و از زمانی که در اختیار دارید برای استفاده از هوای تازه و همچنین برقراری ارتباط با کودک خود، بهره ببرید.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%a8%d8%b9%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d9%be%d8%af%d8%b1%d8%a7%d9%86/%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4-%d9%88-%d9%be%d9%8a%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%b1%d9%88%d9%8a-%d8%a8%d9%87-%d9%87%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%83%d9%88%d8%af%d9%83/

This site is protected by wp-copyrightpro.com