Print this برگه

افزایش وزن، تناسب اندام و زیبایی در بارداری

چرا خطوط شکمی من خارش پیدا کرده است؟

قرمز شدن خطوط شکمی یا استریا در حاملگی طبیعی است و این تغییرات معمولا با خارش همراه است. این وضعیت ممکن است در رانها، سینه ها و بازوها هم دیده شود و به دلیل کشیده شدن پوست است و در دوره هایی که رشد جنین سریع است رخ می دهد. بیشترین میزان این خارش در هفته اولی است که به وجود می آید و بعد از این زمان هر چند از شدت آن کاسته می شود اما تا هنگام زایمان باقی می ماند. در صورتیکه خارش خیلی شدید باشد پزشک می تواند کرم یا پماد حاوی استروئید یا آنتی هیستامین تجویز کند. در این صورت بهتر است آنها را فقط با دستورالعمل پزشک معالج و ترجیحا شبها استفاده کنید چون گاهی موجب سرگیجه می شوند. مصرف مقدار تجویز شده هیچیک از این داروها اثر مضری بر جنین نخواهد داشت.

برای کاهش خارش شکم و استریا در بارداری چه می توانم بکنم؟

در هفته ۲۹ بارداری هستم. یکی دوروز است که خطوط قرمز رنگ استریا در دو طرف شکمم پیدا شده اند به همراه خارش. چه پیشنهادی برای این مشکل دارید؟ آیا خاراندن تاثیر منفی بر این مساله دارد؟ می توانم از کرم دکسپانتنول استفاده کنم؟

در بیش از نیمی از خانمها استریای حاملگی در دوران بارداری پدید می آید. علت بوجود آمدن آن می تواند تغییرات شدید هورمونی و چاقی ناگهانی در دوران بارداری باشد. در خانمهایی که بارداری دو یا چند قلویی دارند یا به دلایلی دچار افزایش وزن ناگهانی شده اند و معمولا در اواخر بارداری بیشتر این خطوط دیده می شود. اگر چه بزرگ شدن شکم و کشیدگی پوست آن موجب خارش در این ناحیه می شود اما این تنها علت بوجود آمدن خطوط حاملگی نیست. گاهی این خطوط در قسمتهای دیگر بدن هم ظاهر می شوند.
متاسفانه تاثیر مثبت هیچ کرم یا پماد خاصی برای ایجاد نشدن این خطوط اثبات نشده است. با این حال نرم و چرب نگه داشتن پوست شکم با استفاده از روغنهای گیاهی (مانند روغن زیتون)،روغن بچه، دکسپانتنول یا کرمهایی که برخی شرکتهای دارویی به این منظور ارائه می کنند، می تواند خارش را کاهش داده و حداقل برای شما این اطمینان خاطر را ایجاد کنند که هر کاری از دستتان بر می آمده برای خودتان انجام داده اید.

آیا ریزش مو در بارداری طبیعی است؟

من در ماه هفتم بارداری هستم و موهایم به شدت در حال ریزش است. آیا این وضعیت در بارداری طبیعی است یا باید جهت پیگیری به پزشک مراجعه کنم؟

در اکثر خانمها تغییرات هورمونی در حاملگی موجب سلامتی بیشتر موها می شود.معمولا انتظار می رود ریزش مو بعد از تولد نوزاد اتفاق بیفتد نه حین حاملگی. از دست دادن مو در این زمان کاملا غیر طبیعی است. البته در موهای خشک افزایش هورمون پروژسترون خون بعد از حاملگی که موجب می شود موها خشک تر شوند، می تواند عامل شکنندگی موها و افتادن آنها باشد و چون این شکنندگی نزدیک به ریشه مو اتفاق می افتد به نظر می رسد ریزش مو است در حالیکه این طور نیست. اگر بیماری خاصی دارید یا تحت درمانهای داروئی هستید با پزشکتان در مورد ریزش مو مشورت کنید. اقدامات دیگری هم هست که می توانید انجام دهید:
? بیش از حد موهایتان را نشوئید.
? از شامپوهای ملایم استفاده کنید.
? با موهایتان با ملایمت رفتار کنید.
? در مورد استفاده از مواد شیمیای و رنگ مو محتاط باشید چون عکس العملی که مو به این مواد نشان می دهد، در بارداری متفاوت است.

افزایش وزن مناسب در بارداری چگونه است؟

آیا وزن قبل از بارداری تاثیری در مقدار افزایش وزن بعد از بارداری دارد؟

میزان طبیعی افزایش وزن حاملگی بطور متوسط بین ۱۰ تا ۱۳ کیلوگرم می باشد که علت این افزایش وزن مربوط به وزن جنین، جفت، مایع آمینوتیک و تغییرات در بدن مانند بزرگ شدن رحم و پستان، ذخیره چربی، احتباس آب در بدن و افزایش حجم خون می باشد.
وزن قبل از حاملگی می تواند اثر مهمی بر نتیجه حاملگی داشته باشد مثلا اگر خانمی لاغرتر از حد طبیعی باشد ممکن است وزن نوزاد او موقع تولد کم باشد و در یک خانم چاق خطر افزایش خطرات بارداری به خصوص فشار خون بالا و دیابت بارداری وجود دارد که علاوه بر خطرات برای سلامتی مادر، رشد جنین را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. به همین علت بهتر است هر زنی که تصمیم به باردار شدن دارد ابتدا با تغذیه صحیح وزن خود را به میزان مطلوب برساند.

ورزش مناسب در بارداری چیست؟

من مربی ورزش هستم و می خواهم بدانم در طول بارداری چه ورزشهایی را و به چه مقدار می توانم انجام دهم؟

بهترین ورزش و تحرک در خانمهای باردار پیاده روی در سطح صاف است به شرطی که باعث خستگی نشود. باید برای جلوگیری از خستگی، افتادن و لغزیدن از پوشیدن کفش پاشنه بلند و نامناسب خودداری کنید و همچنین در فصل تابستان زیر نور مستقیم آفتاب پیاده روی نکنید. پیاده روی حدود ۲ تا ۳ کیلومتر در روز مناسب است.
شنا کردن هم برای زنان باردار مانعی ندارد به شرط اینکه شنا را بلد باشند و به هر حال در حین شنا فردی مراقب آنها باشد تا در صورت گرفتگی عضلات بتواند به زن باردار کمک کند و از شنا در رودخانه، دریا و استخرهای غیر بهداشتی در ماههای آخر حاملگی خودداری شود.
انجام ورزشهای سنگین مانند اسب سواری، اسکی روی یخ، دوچرخه سواری به علت احتمال زمین خوردگی و صدمه در حاملگی به هیچ وجه توصیه نمی شود. البته قهرمانان حرفه ای در رشته های مختلف ورزشی می توانند تا آنجایی که خستگی مفرط و ناراحتی در آنها ظاهر نشود، این نوع ورزشها را در دوران بارداری نیز ادامه دهند.

علت بوجود آمدن خطوط حاملگی یا استریا روی پوست چیست؟

هیچکس دقیقا نمی داند چرا این خطوط در بعضی خانمها به وجود می آید و در بعضی نه. احتمالا تغییرات شدید هورمونی و رشد ناگهانی شکم می تواند مهمترین علل این عارضه در بارداری باشد. در برخی خانمها در دوران بارداری و بخصوص در اواخر آن خطوطی روی پوست شکم و گاهی در ناحیه رانها و بازوها ایجاد می شود که رنگ آن در افراد مختلف متفاوت است. اما معمولا در ابتدای بروز به رنگ صورتی یا قرمز روشن است و پس از زایمان و با گذشت زمان تدریجا به رنگ پوست نزدیک می شود اما همیشه حالت ترک خوردگی را خواهد داشت. ترک خوردگی پوست به این دلیل است که نه تنها لایه سطحی پوست، بلکه لایه های زیرین هم تحت تاثیر هورمونها و کشش قرار گرفته و شکاف هایی در لایه کلاژن به وجود می آید.

آیا راهی وجود دارد که بتوان از به وجود آمدن خطوط شکمی (استریا) در حاملگی پیشگیری کرد؟

من هفته ۱۸ بارداری هستم و خیلی میترسم از اینکه شکمم ترک ترک بشه. بعضی ها می گویند روزانه از روغن زیتون استفاده کنم اما عده ای می گویند ما استفاده کردیم ترکهامون سیاه رنگ شد. حالا چند روزه که دارم روغن بچه میزنم اما خیلی میترسم میشه راهنماییم کنید از چه چیزی استفاده کنم؟ اصلا استفاده از روغن واقعا مفید هست یا نه؟ از چه زمانی در بارداری باید استفاده شود؟

ترکهای پوستی در دوران بارداری (مانند آنچه در دوران بلوغ هم ایجاد می شود) بصورت شکافهایی در عمق پوست است. روغن ها و کرم هایی که در بازار وجود دارد چون نمی تواند به این لایه های عمقی نفوذ کند قادر به پیشگیری از این پدیده نیست. با این حال راهکارهایی برای کاهش شدت (نه پیشگیری) این استریاها وجود دارد:
– در رژیم غذاییتان مقادیر کافی از سبزیجات، میوه های تازه، غلات و خشکبار قرار دهید.
– زیاد آب بنوشید.
– سعی کنید اضافه وزنتان کم و به تدریج باشد.
– ورزشهای ملایم بارداری را انجام دهید تا بتوانید روند اضافه شدن وزنتان را کنترل کنید.
مالیدن کرم مرطوب کننده بر روی پوست می تواند کمک کننده باشد اما لزوما پیشگیری نمی کند. ماساژ روزانه پوست با هر نوع روغن گیاهی مانند روغن زیتون یا بادام هم مفید است. بعضی پزشکان مصرف ویتامینE یا خوردن کپسول آن را نیز توصیه می کنند.
با همه این اوصاف اینکه پوست شما چقدر ترک می خورد و اثر آن به چه شکلی باقی می ماند به نوع بدن شما بستگی زیاد دارد. اگر در دوران بلوغ برایتان موارد مشابهی ایجاد شده و یا اگر مادر یا خواهر شما در دوران بارداری دچار این عوارض شده باشند، به احتمال زیاد شما هم آنرا تجربه خواهید کرد.

آیا چربی موضعی نابجا (سلولیت) در بارداری بدتر می شود؟

من تا حدی چاق هستم و بعلاوه در قسمت ران و باسن هم سلولیت دارم. نگرانم که با افزایش وزن در بارداری این وضعیت بدتر شود و باید چه کاری انجام دهم؟

سلولیت مشکلی است که در خانم ها شیوع بیشتر دارد و دلیل آن هم هورمونهای زنانگی است. از آنجا که در حاملگی اضافه وزن در دیگر قسمتهای بدن نیز وجود دارد. بنابراین ممکن است سلولیت شما ظاهر ناموزون خود را در مقایسه با سایر قسمتهای بدن از دست بدهد (اگر چه این احتمال هم وجود دارد که در حاملگی بیشتر شود). ضمنا بعد از زایمان، وقتی کاهش وزن پیدا کردید ممکن است متوجه شوید چربی های اضافی بدنتان به جا ی متمرکز بودن در یک محل، تا حدودی پخش شده است. بسییاری از خانمها هم با به دنیا آمدن نوزاد نگرانی خود را در مورد سلولیت شان فراموش می کنند. با این حال اگر بعد از زایمان هنوز این مساله موجب نگرانی تان می شود می توانید با ورزش و رژیم غذائی برنامه ریزی شده آن را به تدریج کاهش دهید.

در صورتیکه در باردار ی سیگار کشیدن را ترک کنم چقدر اضافه وزن خواهم داشت؟

من سیگار می کشم و حالا که متوجه شدم باردارم تصمیم به ترک سیگار گرفته ام. اما شنیده ام که ترک سیگار موجب افزایش وزن شدید می شود. لطفا مرا راهنمایی کنید. 

مطالعات نشان می دهد که این میزان حدود دو تا سه کیلو گرم خواهد بود و دلیل آن هم این است که مادر به عنوان جایگزین سیگار، غذای بیشتری می خورد و ضمنا با حذف نیکوتین سرعت متابولیسم هم کم می شود. تجربه نشان داده است که در خانمهائی که سیگار کشیدن را در حاملگی ترک می کنند نهایتا میزان اضافه وزن در محدوده نرمال خواهد بود. به هر حال هیچگاه نمی توان دقیقا تعیین کرد که چه میزان از کل اضافه وزن زمان بارداری مربوط به خود حاملگی و چه مفدار ان مربوط به ترک سیگار بوده است.
نگران مقدار وزنی که اضافه خواهید کرد نباشید و از فرصت طلائی باردار بودن استفاده کنید و سیگار را ترک کنید. برای اطمینان بیشتر می توانید روزی ده دقیقه بیشتر پیاده روی کنید و تنقلات پر کالری را از رژیم غذائی خود حذف کنید. همیشه به خاطر داشته باشید خطر اضافه وزن بعد از ترک سیگار، از خطرات ناشی از کشیدن سیگار برای شما و جنینتان کمتر است.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%ad%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%b2%d8%a7%db%8c%d9%85%d8%a7%d9%86/%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d9%8a%d8%b4-%d9%88%d8%b2%d9%86%d8%8c-%d8%aa%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8-%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%85-%d9%88-%d8%b2%d9%8a%d8%a8%d8%a7%d9%8a%d9%8a-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b1/

This site is protected by wp-copyrightpro.com