Print this برگه

در بارداری آیا خطرناک است اگر …

آیا حمام آب داغ در بارداری مشکلی برای جنین ایجاد می کند؟

سالهاست که حمام آب گرم برای شل شدن بیشتر عضلات، رفع گرفتگی های عضلانی و کوفتگی ها و نیز آرامش روحی خانمها توصیه می شود، اما در مورد آب داغ باید محتاط بود زیرا هنوز مشخص نیست چه اثری بر گردش خون جفت یا جنین می گذارد. گاهی آب داغ باعث کاهش فشار خون مادر و ضعف و بی حالی او نیز می شود. بنابراین بهتر است از آب داغ اجتنآب کنید و همیشه از قبل دمای آب را با آرنج یا ساعد امتحان کنید (این مناطق نسبت به دست یا پا به درجه حرارت حساس ترند).

آیا خطرناک است اگر در بارداری تاتو انجام دهم؟

اگر عمل تاتو در شما استرس ایجاد نمی کند می توانید آن را انجام دهید .توجه داشته باشید که اضطراب می تواند یکی از دلایل زایمان زودرس باشد. نکته مهم این است که در طول بارداری پوست بدن کشیده است و باید توجه کنید بعد از زایمان که پوست به وضعیت طبیعی بر می گردد شکل تاتو هم تغییر خواهد کرد. به هر حال اگر مجبور به انجام ان هستید ،دقت کنید فردی که برایتان این کار را انجام می دهد از وسائل یک بار مصرف و استریل استفاده کند. در غیر این صورت امکان ابتلا به عفونت های مختلف از جمله هپاتیت B بالا می رود.

آیا خطرناک است اگر در دوران بارداری الکترولیز انجام دهم؟

به دلیل تغییرات هورمونی در بارداری که موجب افزایش رشد موهای زائد در بعضی خانم ها می شود بسیاری از خانمها تمایل به انجام الکترولیز برای از بین بردن انها در این دوران دارند.
نشان داده شده است که الکترولیز سلامت جنین را به خطر نمی اندازد و می توان ان را در هر زمانی انجام داد. بعضی متخصصان معتقدندکه بهتر است الکترولیز روی سینه (به خصوص اطراف نوک سینه) در طول حاملگی انجام نشود به خصوص در دو تا سه هفته آخر بارداری و به خصوص در خانمی که قصد شیر دهی دارد. همچنین توصیه می شود در سه ماهه آخر الکترولیز بر روی شکم هم انجام نشود. هم سینه و هم شکم در بارداری حساس و تحریک پذیر هستند. ضمنا در سه ماه آخر تحریک شدن پوست شکم ممکن است لگد زدن های جنین را هم بیشتر کند. به خاطر داشته باشید در بسیاری از موارد ، پس از زایمان که مجددا تعادل هورمونی بدن برقرار شد موهای زائد هم خود به خود محو خواهند شد.

آیا ضربه به شکم در اوایل حاملگی برای سلامت جنین خطر ناک است؟

این بستگی به این دارد که ضربه با چه شدتی وارد شده است.به هر حال لازمست توسط پزشک یا ما ما معاینه شوید. ممکن است علائم حیاتی جنین نرمال باقی مانده باشد اما علائمی مثل خون مردگی یا کبودی روی شکم می تواند نشانه ای از سقط در آینده باشد. استرس و اضطرابی که به مادر وارد می شود به تنهائی می تواند رشد و سلامت جنین را در همان زمان یا در آینده مختل کند.به طور کلی، در این مواقع همیشه بهتر است ازمشاوره پزشک یا ماما کمک گرفت.

آیا خطرناک است اگر در دوران بارداری از مواد موبر جهت از بین بردن موهای زائد استفاده کنم؟

رشد موها در بارداری افزایش می یابد و معمولا شایعترین محل رشد موهای نا خواسته زیر بغل، پایین شکم، ساق پا، روی شکم و صورت است. مواد موبر (که ممکن است به صورت ژل، لوسیون یا اسپری باشند) با اثر بر لایه کراتینین و سست کردن آن موجب سست شدن تار مو و ریزش آن می شوند. در مورد بی خطر بودن این کرم ها در حاملگی مطالعات کمی انجام شده و هنوز توافق قطعی بر سر آن وجود ندارد. اما رعایت چند نکته می تواند کمک کننده باشد:
– همیشه پیش از مصرف، دستور العمل بروشور این محصولات را بخوانید.
– سعی کنید هیچگاه آنها را بر روی پوست آسیب دیده (خراشیده یا بریده شده) استفاده نکنید.
– اگر برای اولین بار محصولی را مصرف می کنید بهتر است ابتدا آن را بر منطقه کوچکی از بدن تست کنید تا از بروز واکنشهای حساسیت جلوگیری کرده باشید.

آیا استفاده از رنگ مو در حاملگی برای سلامت جنین خطرناک است؟

هنوز پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد و ثابت نشده است که در انسان رنگ شیمیائی باعث اختلال در رشد جنین شود. تحقیقاتی که بر جنین حیوانات صورت گرفته نشان داده است که این رنگ ها می تواند موجب نقص های تکاملی در جنین شود، البته تمام آن حیوانات در معرض مقادیر زیاد مواد شیمیائی قرار داده شده بودند. توصیه می شود رنگ کردن با مواد شیمیائی تا پایان سه ماهه اول انجام نشود. در سایر مواقع می توانید برای اطمینان بیشتر از دستکش استفاده کنید و در ضمن تا حد امکان از حلال کمتری استفاده کنید. می توانید به جای رنگ کامل، مش یا های لایت کنید. بعضی ترجیح می دهند از رنگ های گیاهی استفاده کنند اما واقعیت این است که گاهی کمپانی ها به این رنگ ها هم مواد شیمیایی اضافه می کنند. البته حنا یک استثنا است. می توان گفت حنا تنها رنگی است که تقریبا هیچ خطری در بارداری ندارد.

آیا انجام رادیوگرافی در حاملگی خطرناک است؟

این بستگی به نوع رادیوگرافی و میزان اشعه آن دارد. هر چه تعداد دفعات و میزان اشعه بیشتر باشد احتمال در خطر قرار گرفتن جنین بیشتر است.
در بعضی انواع رادیوگرافی ها مثل رادیوگرافی های دندان، مقدار اشعه آنقدر زیاد نیست که سلامت جنین را تهدید کند. در صورتیکه اشعه دریافتی بیشتر از ۱۰ راد باشد، می تواند اختلالات یادگیری یا مشکلات چشمی برای جنین ایجاد کند. اما معمولا میزان اشعه در رادیوگرافی ها از ۵ راد تجاوز نمی کند. به طور مثال زمانی که مادر رادیوگرافی دندان انجام می دهد حدود۰۱/۰ میلی راد به جنین می رسد.
در عکس های رادیولوژی قفسه سینه مادر، جنین ۶۰میلی راد ، در رادیوگرافی شکم ۲۹۰ میلی راد و در CT اسکن ۸۰۰ میلی راد اشعه به جنین می رسد.
متخصصان توصیه می کنند به هر حال بهتر است خانم ها ی باردار از انجام رادیوگرافی های غیر ضروری پرهیز کنند. فراموش نکنید در روز انجام عکسبرداری حتما به تکنیسین مسئول یاد آوری کنید که باردار هستید.
چنانچه در محل کار در معرض اشعه هستید، از مسئول خود درخواست کنید که شرایط شما را در نظر بگیرد. پرسنل مراکز رادیولوژی معمولا تگ هایی دارند که به صورت دوره ای نشان می دهد در معرض چه میزان اشعه بوده اند. اگر به دلیل بیماری خاص مثلا کانسر در معرض رادیوتراپی بوده اید و بعد از دریافت اشعه متوجه شده اید باردارید، با انکولوژیست خود مشورت کنید تا اگر لازم است برایتان مشاوره ژنتیک یا سونوگرافی دقیق از تمام جزئیات جنین درخواست کنند.

آیا خطرناک است اگر در طول حاملگی از سیگارهای سبک استفاده کنم؟

مادران باردار سیگاری که گمان می کنند سیگارهای سبک یا لایت خطری را متوجه جنین نمی کند در اشتباه هستند. واقعیت این است که حتی اگر روی پاکت سیگار هم مقدار نیکوتین آن کمتر درج شده باشد باز هم مقدار نیکوتینی که وارد بدن شما و نهایتا از طریق خون وارد بدن جنین می شود آسیب زننده است. در مورد سیگارهای لایت، فرد سیگاری موقع کشیدن این سیگارها به طور ناخودآگاه پک های بیشتر و عمیق تری می زند و عملا مواد سمی بیشتری وارد بدن خود می کند. در نهایت به همان اندازه سیگارهای معمولی نیکوتین، منو اکسید کربن و سایر مواد مضر برای سلامت جنین وارد بدن می شود. بنابر این باید به این مادران گفت که در اولین فرصت سیگار کشیدن را کنار بگذارند. تنها سیگار های بی خطر آنهائی هستند که پک زده نمی شوند!

آیا ارتباط خانم باردار با شخصی که واکسن زده خطرناک است؟

بطور کلی برای رعایت احتیاط زیاد گفته می شود که اگر کسی (نوزاد، کودک یا بزرگسال) واکسن ویروسی زنده ضعیف شده مثل سرخجه را زده است، تا یک ماه با خانم حامله بطور مداوم و مستقیم تماس نداشته باشد. اما واقعیت این است که حتی در همین مقدار زیاد تماس هم هیچ موردی از ایجاد عارضه در بارداری دیده نشده است و این فقط یک توصیه حفاظتی است. اما برای ملاقات کوتاه مدت که به هر حال صورت گرفته و دیگر گذشته است، خود را نگران نکنید.

آیا استفاده از سونا و جکوزی در بارداری خطرناک است؟

اکثر پزشکان این کار را توصیه نمی کنند و اعتقاد دارند که به دلیل بالا رفتن درجه حرارت بدن مادر، ممکن است گردش خون جفت و جنین مختل شود. بیشترین خطر این مسئله در دوازده هفته اول حاملگی است. ضمنا هر گونه افزایش دمای بدن در حاملگی موجب سرگیجه و خستگی در مادر می شود که به دنبال آن جنین هم در معرض خطر قرار می گیرد. به جای این کار بسیار بهتر است در استخر شنا کنید که علاوه بر بی خطر بودن ، مفید هم هست.

آیا قرار گرفتن در معرض استرس و نگرانی و اضطراب در بارداری خطرناک است؟

نگرانی و اضطراب در حاملگی شایع است و یکی از دلایل آن تغییرات شدید هورمونها است. ضمنا تغییرات اساسی که در اثر باردار شدن در زندگی روزانه و عادی یک خانم به وجود می اید خود یکی از عوامل استرس زا است. نکته مهم این است که دوره های کوتاه مدت استرس خطری را متوجه جنین نمی کند اما استرس مزمن می تواند خطر مسمومیت حاملگی یا زایمان زودرس را افزایش دهد. بعضی محققان اعتقاد دارند استرس مداوم در مادر باردار موجب بیش فعال شدن کودک در آینده می شود. یکی از راهها ی موثر برای کاهش استرس، تمرینات ورزشی و آرامش بخش از جمله یوگا است.

آیا استفاده از گوشی تلفن همراه در بارداری خطرناک است؟

مطالعات نشان داده اند که به خصوص در کوتاه مدت این کار خطری ندارد. با این حال توجه داشته باشید که استفاده از تلفن همراه مدت زمان کوتاهی است که رایج شده و فعلا نمی توان در مورد اثرات دراز مدت آن نظر داد. موبایل هم تقریبا به اندازه تلویزیون، مایکرو ویو و کامپیوتر، امواج الکترومغناطیسی از خود ساطع می کند و این امواج از نوع غیر یونیزه هستند نه یونیزان. (امواج غیر یونیزه تشعشعات کمتری ایجاد می کنند.)
متخصصان معتقدند با توجه به اینکه امواج غیر یونیزان در انتهای طیف امواج قرار می گیرند برای سلامت جنین خطرناک نیستند. با این حال بهتر است این توصیه ها را به کار ببندید:
– تا حد امکان دفعات کمتری از گوشی استفاده کنید.
– سعی کنید به جای مکالمه، پیام خود را با sms بفرستید
– تا جائیکه ممکن است زمان مکالماتتان را کوتاه کنید.
– اگر در منطقه ای که هستید انتن دهی خوب نیست مکان خود را تغییر دهید تا امواج به خوبی منتقل شوند.
– سعی کنید از handsfree بیشتر استفاده کنید چون در این صورت می توانید بیشتر از گوشی فاصله بگیرید .
– هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنید چون با این کار احتمال تصادف را بیشتر می کنید.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%ad%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%b2%d8%a7%db%8c%d9%85%d8%a7%d9%86/%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a2%d9%8a%d8%a7-%d8%ae%d8%b7%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%83-%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%a7%da%af%d8%b1/

This site is protected by wp-copyrightpro.com