Print this برگه

کنار آمدن با سقط جنین

چگونه می توانم با اندوه حاصل از سقط جنین خود کنار بیایم؟

وقتی جنین سقط می شود، طبیعی است که احساس تحیر، غم و اندوه، گناه، و عصبانیت بکنید و حسی از شکست و آسیب پذیری را داشته باشید. روزها، هفته ها و حتی ماههایی که از پس سقط جنین می‌ آیند، می‌تواند به طرز باور نکردنی دشوار و دردناک باشد؛ اگر این اولین سقط جنین شما نبوده است یا اگر با دقت تمام برای این حاملگی برنامه ریزی کرده بودید و فکر می کردید که همه چیز را “درست” انجام داده اید، در آن صورت این مسئله دردناک تر هم خواهد شد. ممکن است احساس شرمنده¬گی کرده، بدخلق شوید و قادر به تمرکز کردن یا خوابیدن نباشید. اگر به دیگران گفته اید که حامله هستید، احتمالً نگران این هستید که چگونه این خبر را به آنها بدهید و حتی صادقانه ترین و صمیمانه ترین ابراز همدردی ها را به راحتی نمی توانید بپذیرید. لازم است در حالی که این دوران سخت و دشوار را سپری می کنید، نکاتی چند را به خاطر داشته باشید:
فراموش نکنید که شما مقصر نیستید. سقط جنین می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. آشکارا و صادقانه با همسرتان راجع به آنچه رخ داده و تاثیر آن بر شما صحبت کنید. به یاد داشته باشید که هیچ روش صحیح یا غلطی برای برخورد با غم و اندوه وجود ندارد. احساسات خود را همان گونه که هستند بپذیرید و خود یا همسرتان را بر اساس چگونگی واکنشتان به این وضعیت، مورد قضاوت قرار ندهید.
به خود زمان کافی بدهید تا حالتان خوب شود. برای پشت سر گذاشتن هر چه سریع تر غم و اندوه  ناشی از سقط جنین خود را تحت فشار قرار ندهید. اگر با غم و اندوه خود بدون نگرانی در مورد آینده برخورد کنید، التیام و شفای شما کامل‌تر خواهد بود. ممکن است در زمان مقتضی متوجه شوید که حالتان خوب شده است. با گذشت زمان شرایط تغیر کرده و حالتان بهتر خواهد شد.
مدتی به سر کار نروید. حتی اگر به لحاظ جسمی مشکلی ندارید، چند روزی مرخصی گرفتن می‌تواند سودمند باشد. به فرصتی نیاز دارید تا آنچه را که رخ داده است، ارزیابی کنید. بنابراین، برای مدتی دور بودن از کار هر روزه به شما کمک خواهد نمود تا تمام آنچه را که دارید تجربه می‌کنید، بپذیرید.
از همسرتان انتظار نداشته باشید که مثل شما غم و اندوه خود را ابراز کند. اگر به نظر می‌رسد که همسرتان به اندازه شما به خاطر از دست رفتن جنین متأثر نشده است، به یاد بیاورید که مردان و زنان به شیوه متفاوتی غم و اندوه خود را ابراز می کنند. در حالی که زنان به ابراز احساساتشان تمایل دارند و حمایت از جانب دیگران را جستجو می کنند، مردان تمایل دارند که احاساستشان را در درون خود نگه دارند و خود به تنهایی با از دست رفتن جنین رو به رو شوند. همچنین، مردان اغلب احساس می‌کنند که برای مراقبت از همسرشان لازم است که خود را قوی نگه دارند. بنابراین آرامش و خونسردی او را به توجه نکردن به خود یا از دست رفتن جنین تفسیر نکنید و خود را به این خاطر که به خوبی همسرتان نمی‌توانید با این مسأله کنار بیایید، سرزنش نکنید. احساسات و نیازهای خود را با همسرتان در میان بگذارید، اما به یکدیگر این آزادی را بدهید که هر یک، از دست رفتن جنین را به شیوه خود تجربه کند.
خود را از دیگران جدا نکنید. اگر چه صحبت کردن درباره از دست دادن جنین دردناک به نظر می رسد، در میان گذاشتن داستان خود با دیگران موجب می‌شود که کمتر احساس تنهایی بکنید و کمکتان می‌کند تا حالتان بهبود یابد. ممکن است شگفت زده شوید وقتی ببینید که بسیاری از همکاران، دختر عموها و دختر دایی‌ها، همسایه ها و دوستانتان برای خود داستانی درباره‌ی از دست دادن جنین و بهبود یافتن دارند. همچنین ممکن است حمایت و درک شدن را از جانب کسانی دریافت کنید که انتظارش را نداشتید (که می‌تواند درک نشدن از سوی کسانی که انتظار داشتید بفهمند که این واقعه چقدر برایتان دردناک است را جبران کند). وقتی کسی آنچه را که شما دارید تجربه می‌کنید، تجربه نکرده باشد، واقعاً نمی‌تواند بفهمد که چه‌ قدر دردناک است. بیشتر مردم می‌خواهند چیزی بگویند که شما را تسلی دهد، اما نمی‌دانند چه بگویند. اگر آنها چیز غلطی گفتند یا اصلاً چیزی نگفتند، آن را عمدی تلقی نکنید.
حمایت دیگران را به دست آورید. از پزشک یا مامای خود در مورد گروه های حامیِ سقط جنین در جامعه خود پرس و جو کنید. ممکن است مدتی طول بکشد تا گروهی را پیدا کنید که مناسب شما باشد، بنابراین اگر از اولین گروهی که امتحان می‌کنید، خوشتان نیامد نا امید نشوید. پیشاپیش اطلاعاتی را در مورد افرادی که در گروه هستند کسب کنید تا ببینید که آیا شما برای این گروه مناسب هستید یا نه. (بیشتر آنها سقط جنین زودهنگام یا دیرهنگام داشته اند؟ آیا گروهی است که عمدتاً برای کنار آمدن با تولد جنین مرده تشکیل شده است؟). همچنین ممکن است که از یک مشاور حرفه‌ای بخواهید که کمکتان کند تا با عواطف دشواری که در حال حاضر تجربه می‌کنید، دست به گریبان شوید و در نهایت، غم و اندوه خود را بپذیرید و با آن کنار بیایید.

کجا می‌توانم حمایت آن‌لاین را از دیگر زنانی که همین مشکل را تجربه کرده اند، پیدا کنم؟

مراکز اجتماع مرکز نوزاد را برای تسلی و حمایت بازدید کنید:
• داستان سقط جنین خود را با زنانی در میان بگذارید که آن را می‌فهمند.
• ببینید چگونه دیگران با سقط جنین های متعدد کنار می آیند.
• از زنانی حمایت بجویید که سعی می‌کنند پس از سقط جنین دوباره حامله شوند.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%ad%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d8%b3%d9%82%d8%b7-%d8%ac%d9%86%d9%8a%d9%86-%d9%88-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%8a-%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%88%d9%81%d9%82/%d9%83%d9%86%d8%a7%d8%b1-%d8%a2%d9%85%d8%af%d9%86-%d8%a8%d8%a7-%d8%b3%d9%82%d8%b7-%d8%ac%d9%86%d9%8a%d9%86/

This site is protected by wp-copyrightpro.com