Print this برگه

تورم اندام ها در زمان حاملگی

به چه دلیل مچ ها و انگشتان پاهای من اینقدر متورم است؟

آن چیزی که شما تجربه می کنید ادم نامیده می شود که یک واژه متداول در پزشکی و به معنای تجمع مایع در بافتها می باشد. این طبیعی است که شمادرجاتی از این تورم را در دوران حاملگی تجربه کنید زیرا در این دوران بدن شما آب بیشتری را در خود نگه داشته و بعضی از تغییرات شیمیائی اتفاق افتاده در خون باعث حرکت مایعات به داخل بافتها می شود.

چرا این مایع در پاها تجمع پیدا می کند؟ وقتی شما حامله هستید رحم که به تدریج بزرگ می شود باعث ایجاد فشار بر روی وریدهای لگنی و ورید ونا کاوا ( ورید بزرگی در قسمت راست بدن که خون اندام تحتانی را دریافت و آن را به سمت قلب هدایت می کند) می شود. این فشار باعث کند شدن جریان خون و تجمع آن در اندام تحتانی شده و باعث رانده شدن مایعات از داخل وریدها به داخل بافت های پا و مچ پا می شود. این افزایش فشار با دراز کشیدن به پهلو بهبود می یابد و از آن جائی که ورید ونا کاوا در سمت راست بدن است، استراحت به پهلوی چپ بهتر است.

ادم بخصوص در سه ماهه سوم و به ویژه در پایان روز توجه شما را جلب می کند و احتمالا در تابستان بدتر میشود. بعد از تولد فرزندتان، ادم تقریبا به سرعت با دفع مایعات اضافی از بین میرود در نتیجه ممکن است شما متوجه افزایش ادرار یا تعریق زیاد خود در روزهای اول بعد از زایمان شوید.

چه زمانی باید نگران وجود ادم شد؟

مقداری ادم در اطراف مچ پاها و پاها در دوران حاملگی طبیعی است. شما ممکن است که ادم خفیفی در دستها داشته باشید. اما هر زمان که متوجه ورم صورت یا پف کردن اطراف چشمها شدید یا اگر ادم دستهای شما بیشتر شد یا اگر متوجه ادم بیش از حد یا ناگهانی در پاها و مچ پاهای خود شدید با پزشک خود تماس بگیرید. اینها ممکن است علامتی از پرهاکلامپسی باشد که یک مشکل جدی پزشکی است. از طرفی هر گاه متوجه شدید که یکی از پاهای شما بیشتر از دیگری ورم کرده، یا اگر درد یا حساسیتی را در رانها یا ساق پاهای خود احساس کردید با پزشک خود تماس بگیرید.

چه کار می توانم بکنم تا ادم را کاهش دهم؟

  • هر وقت که می توانید پاها را بالا بگذارید. سر کار در زیر میز یک چهارپایه کوچک یا چند تا کتاب که روی هم چیده شده اند می تواند کمک کننده باشد. در خانه هر زمان که می توانید به پهلوی چپ دراز بکشید. همچنین در هنگام نشستن پاها و مچ پاها را روی هم نیاندازید.
  •  گه گاه در هنگام نشستن پاهای خود را بکشید. برای این کار پایتان را صاف کنید، پاشنه پا را کشیده و انگشتان پا را به طرف ساق پا خم کنید تا عضلات ساق پا کشیده شوند. مچ پاها را بچرخانید و انگشتان پاهایتان را تکان دهید.
  •  بین نشستن ها و ایستادن های خود استراحت کنید. قدم زدن حتی یک مسافت کوتاه باعث به جریان افتادن خون می شود.
  •  کفشهای راحتی بپوشید که فضای کافی برای پاهای متورم شما دارند. از پوشیدن جورابهائی که بندهای سفت در اطراف رانها و مچ پاها دارند اجتناب کنید.
  • جوراب های ساپورت حاملگی که تا کمر بالا می آیند بپوشید. قبل از اینکه صبح از تخت بلند شوید آنها را بپوشید تا تورم اصلاً اتفاق نیفتد.
  •  به مقدار کافی آب بنوشید. در کمال تعجب، این کار باعث کاهش تجمع آب در بدن می شود.
  •  به طور مرتب ورزش کنید، به خصوص راه رفتن، شنا کردن و یا دوچرخه سواری. یا در یک کلاس تمرینهای اروبیک (هوازی) در آب شرکت کنید. بودن در آب باعث کاهش تورم در شما می شود، به خصوص اگر سطح آب تا حدود شانه های شما باشد.
  •  خوب غذا بخورید و از خوردن غذاهای با ارزش غذائی پایین بپرهیزید.

سعی کنید که روحیه شما پایین نیاید. اگر چه مچ های ورم کرده پا باعث می شود که احساس زیبا نبودن تشدید شود، اما به یاد داشته باشید که ادم یک وضعیت موقتی است که بعد از تولد فرزندتان خیلی زود از بین می رود.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%ad%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%82%d8%a8%d8%aa-%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%8a/%d8%aa%d9%88%d8%b1%d9%85-%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%85-%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%ad%d8%a7%d9%85%d9%84%da%af%d9%8a/

This site is protected by wp-copyrightpro.com