Print this برگه

سوزش سر دل در حاملگی

اخیرا بعد از خوردن غذا احساس سوزش بدی دارم. آیا این همان چیزی است که سوزش سر دل نامیده می شود؟

به احتمال زیاد. بسیاری از زنان اولین بار در دوران حاملگی احساس سوزش سر دل دارند و اگر چه این سوزش شایع و بی خطر است اما احساس ناخوشایندی می باشد. سوزش سر دل (که همچنین برگشت اسید یا عدم هضم اسیدی نامیده می شود) احساس سوزشی است که معمولا از انتهای جناغ سینه شروع شده و تا قسمت پایین گلو کشیده می شود.علت این پدیده تغییرات هورمونی و فیزیکی، و یا هردو، می باشد.

در دوران حاملگی، جفت هورمون پروژسترون تولید می کند که باعث شل شدن عضلات صاف رحم می شود. این هورمون همچنین باعث شل شدن دریچه بین مری و معده شده که باعث برگشت اسید معده به داخل مری و احساس ناخوشایند سوزش می شود. همچنین در اواخر حاملگی جنین در حال رشد فضای شکمی را اشغال کرده، باعث کند شدن تخلیه معده و بالا رانده شدن اسید معده و احساس سوزش سر دل می شود. بسیاری از زنان احساس سوزش سر دل و عدم هضم غذا را در نیمه دوم حاملگی تجربه می کنند. متاسفانه این مشکل تا زمان تولد فرزندتان با شما خواهد بود.

در ارتباط با این مشکل چه می توانم بکنم؟

با وجود این که شما نمی توانید کاری کنید که سوزش سر دل کاملا از بین برود، اما راهکارهائی وجود دارد که این مشکل را کاهش می دهد:

 • از خوردن غذاها و نوشیدنیهائی که باعث ایجاد ناراحتی در معده می شوند خودداری کنید. بیشترین احتمال مربوط به نوشیدنیهای گازدار، الکل (که در هر صورت شما باید از خوردن آن اجتناب کنید)، کافئین، شکلات، مواد ترش و اسیدی مانند مرکبات و آب میوه ها، گوجه فرنگی، خردل و سرکه، گوشتهای فر آوری شده، مواد حاوی نعنا، غذاهای ادویه دار، غذاهای تند و شور، غذاهای سرخ شده و غذاهای چرب می باشد.
 • از خوردن زیاد در یک وعده غذائی بپرهیزید. به جای آن وعده های کوچک و متعدد را در طول روز جایگزین کنید. وقت کافی برای خوردن و جویدن غذا در نظر بگیرید.
 • از آن جائی که نمی خواهید معده تان حجیم شود از خوردن مایعات زیاد در هنگام غذا خوردن بپرهیزید. (البته این مهم است که در دوران حاملگی روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید، اما در بین وعده های غذائی)
 • بعد از غذا آدامس بجوید. این کار باعث تحریک غدد بزاقی شده و بزاق اسید را خنثی می کند.
 • حداقل ۲ تا ۳ ساعت قبل از به خواب رفتن چیزی نخورید تا زمان کافی برای هضم غذا وجود داشته باشد.
 • با گذاشتن چند بالش در زیر سر خود و بالا آوردن قسمت فوقانی بدن کمک کنید که اسید معده همان جائی بماند که باید باشد و با این کار به هضم غذا کمک کنید.
 • وزن مناسب را در دوران حاملگی کسب کنید و به پیشنهاداتی که پزشکتان به شما می دهد توجه کنید.
 • لباس راحت و گشاد بپوشید و از ایجاد هر نوع فشار در اطراف کمر و شکم خودداری کنید.
 • به جای خم شدن از کمر، از زانو خم شوید.
 • سیگار نکشید (سیگار کشیدن عادتی است که قبل از حامله شدن باید ترک کنید)
 • داروهای ضد اسیدی که در داروخانه ها در دسترس هستند و حاوی منیزیم و کلسیم می باشند ممکن است که این مشکل را کاهش دهند، اما اول با پزشک خود مشورت کنید زیرا بعضی از انواع آنها دارای مقدار زیادی سدیم می باشند. اگر هیچیک از راهکارهای بالا موفقیت آمیز نبود باید به پزشک مراجعه کنید.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%ad%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%82%d8%a8%d8%aa-%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%8a/%d8%b3%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b3%d8%b1-%d8%af%d9%84-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d8%a7%d9%85%d9%84%da%af%d9%8a/

This site is protected by wp-copyrightpro.com