Print this برگه

مراقبت‌های پوستی در دوران بارداری

بارداری سبب تغییرات هورمونی‌ای می‌شود که روی بدن و سپس روی پوست تاثیر می‌گذارند. پوست در دوران بارداری می‌تواند هر چیزی از التهاب گرفته تا آکنه را تجربه کند. وقتی ما از لوازم آرایشی‌ای که برخی عقیده دارند خطرناک هستند استفاده کرده باشیم، ترکیبات لوازم آرایشی، به ویژه در لوسیون‌ها، کرم‌ها و روغن‌ها، می‌توانند وارد جریان خون شده و به طور پنهانی سلامت جنین را تهدید کنند.

شاید لازم باشد همان‌طور که مراقبت‌های پوستی معمول خود را هنگام بارداری تغییر می‌دهید، محصولات آرایشی خود را نیز تغییر دهید، به ویژه اگر قصد دارید خودتان به نوزادتان شیر بدهید. خوشبختانه فرآورده‌های بسیاری وجود دارند که تنها برای خانم‌های باردار فرمول‌بندی شده‌اند و متناسب با نیازهای خاص پوست آنهاست.
ترکیباتی که باید از مصرف آن خودداری کرد.

اسید سالسیلیک: اسید سالسیلیک چون به پاکسازی عمیق منافذ پوست و لایه‌برداری آن کمک می‌کند، برای درمان برخی اختلالات پوستی مانند آکنه به کار می‌رود. مصرف خوراکی دوز بالای اسید سالسیلیک از علل ناهنجاری‌های مادرزادی شناخته شده است. با این حال برخی از متخصصان سلامت ابراز داشتند که مصرف موضعی آن به مقدار کم در برخی محصولات خطری ایجاد نمی‌کند، اما بهتر است در دوران حاملگی حتی از مصرف موضعی اسید سالسیلیک به ویژه در لایه‌بردارهای پوست و بدن بپرهیزید. برای اینکه احتمال وجود هرگونه خطری را به صفر برسانید، از به کار بردن اسید بتاهیدروکسی (BHA) و اسید آلفاهیدروکسی (AHA) نیز خودداری کنید.

رتینویید: رتنوییدها از عناصر بسیار عالی در محصولات آرایشی ضدپیری هستند، اما ثابت شده است که دوز بالای ویتامین A برای جنین بسیار خطرناک است. ایزوتریتینوین، نوع خوراکی رتینول است که در داروهایی مانند آکوتان که مخصوص درمان آکنه تجویز می‌شود وجود دارند و سبب به وجود آمدن ناهنجاری‌های مادرزادی می‌شوند. در نوع موضعی آن (رتین A و رنووا) بروز مشکلاتی از این قبیل نشان داده نشده است، اما بهتر است از مصرف محصولاتی که حاوی این ترکیبات هستند، بپرهیزید.

استفاده از مواد ارگانیک

از آنجایی که ترکیبات شیمیایی دیگری نیز هستند که در محصولات زیبایی‌ای که هر روز از آنها استفاده می‌کنید، وجود دارند و می‌توانند پنهانی به سلامت فرزندتان آسیب وارد کنند، شامپوها، لوسیون‌ها، شوینده‌های بدن و لوازم آرایشی ارگانیک مجاز را انتخاب کنید.

اگر از بی‌خطر بودن محصولات مورد استفاده خود مطمئن نیستید، با متخصص زایمان خود درباره محصولاتی که برای مصرف در دوران بارداری بی‌خطرند مشورت کنید. دکتر شما می‌تواند محصولاتی را به شما توصیه کند که برای شما بهترین انتخاب هستند. آنها همچنین می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

مشکلات پوستی در دوران بارداری و پس از آن

برخی مشکلات پوستی به دلیل تغییرات هورمونی و فیزیکی دوران بارداری و پس از آن به وجود می‌آیند.

ملازما یا لک‌های پوستی

خانم‌ها به دلیل ازدیاد ایجاد ملانین (لکه‌های تیره) مستعد لک‌های پوستی هستند و چون در دوران بارداری هورمون‌های استروژن و پروژسترون زیادی تولید می‌شود، پوست برای ساختن سلول‌های ملانینی بیشتر تحریک می‌شود. چنین لک پوستی ملازما یا لک دوران بارداری است که «ماسک بارداری» نیز نامیده می‌شود و ممکن است در سه‌ماهه دوم تا سوم حاملگی ایجاد شود. این شرایط سبب ایجاد لکه‌های قهوه‌ای تیره روی گونه‌ها، پیشانی و بالای لب می‌شود. اشعه‌های UV نیز ملازما را بدتر می‌کند. از یک کرم ضد آفتاب بی‌خطر استفاده کرده و برای جلوگیری از ظهور این لکه‌های تیره کمتر زیر آفتاب بمانید. در صورتی که دچار این لکه‌ها شدید از محصولات بی‌رنگ‌کننده پوست استفاده نکنید. معمولا ملازما پس از زایمان از بین می‌رود. در ضمن می‌توانید برای از بین بردن آنها از کانسیلرها استفاده کنید.

ترک‌های پوستی

برای جلوگیری از ایجاد ترک‌های پوستی کار زیادی نمی‌توان انجام داد. برخی خانم‌ها نیز بیش از دیگران مستعد این مشکل هستند. برای کاهش ترک‌ها تنها می‌توانیم نوشیدن آب فراوان، مصرف تمامی ویتامین‌ها و مواد مغذی‌ای که متخصص زایمان تجویز کرده و پیروی از یک رژیم غذایی سالم را توصیه کنیم. همچنین می‌توانید از یک لیف حمام نرم برای ماساژ پوست و افزایش گردش خون در آن مناطق کمک گرفت. پیش از ایجاد ترک‌ها این شانس را دارید که با مرطوب نگه‌داشتن شکم و سینه‌ها با مالیدن نرم‌کننده‌های طبیعی همچون روغن نارگیل، از ایجاد آن جلوگیری کنید.

آکنه و پوست چرب

در طول دوران بارداری ممکن است پوست‌تان چرب‌تر شود. در این‌گونه موارد باید از محصولات بدون چربی استفاده کنید. در طول سه‌ماهه اول ممکن است جوش‌ها ظاهر شوند. همان‌طور که پیشتر اشاره کردیم، ثابت شده است که مصرف داروهای تجویزی برای آکنه در دوران حاملگی بسیار خطرناک است. با متخصص زایمان خود در مورد چگونگی درمان ایمن آکنه مشورت کنید. اگر در حال حاضر پوست‌تان دارای آکنه است، می‌توان گفت که گاهی حاملگی سبب از بین رفتن همه آنها می‌شود.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%ad%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%82%d8%a8%d8%aa-%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%8a/%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%82%d8%a8%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d9%be%d9%88%d8%b3%d8%aa%d9%8a-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%8a/

This site is protected by wp-copyrightpro.com