«

»

Print this نوشته

سلامت کودکان فنلاندی و جعبه های مقوایی

میزان مرگ و میر نوزادان تازه متولد شده یکی از مهمترین شاخص های بهداشتی در کشورهای مختلف دنیا به حساب می آید و هر چه این عدد کمتر باشد نشان دهنده وضعیت سلامت و بهداشتی بهتر در آن کشور است.

کشور فنلاند از این نظر یکی از بهترین آمارهای جهان را در اختیار دارد و میزان مرگ و میر نوزادان تازه متولد شده در این کشور بسیار پایین است.

جالب است بدانید که یکی از دلایل این آمار خوب، جعبه ای مقوایی است که هنگام تولد نوزاد تحویل پدر و مادر می شود و در واقع هر نوزاد فنلاندی با یک جعبه به خانه می رود.

اما داستان این جعبه چیست؟

دولت فنلاند با تولد هر کودک این جعبه را به خانواده اش اهدا می کند که حاوی لباس و دیگر وسایل اولیه لازم برای نگهداری کودک است.

این کشور معتقد است که این هدیه به مادران سبب می شود تا تمام کودکان این کشور بدون توجه به سطح اجتماعی خانوادشان، آغازی مساوی و خوب در زندگی داشته باشند.

این جعبه به خاطر ساختار ویژه اش در واقع نقش نخستین تخت خواب نوزاد را هم بازی می کند و کودکان فنلاندی اولین چرت هایشان را در آن تجربه می کنند.

درون جعبه چیزهای متنوعی قرار گرفته. از انواع لباس خواب، لباس بیرون و پوشک گرفته تا لوازم حمام و بهداشتی و حتی یک کتاب عکس دار تا کودک از همان ابتدا به مطالعه علاقمند شود.

مادران فنلاندی این انتخاب را دارند که این هدیه را قبول کنند یا به جای آن ۱۴۰ یورو دریافت نمایند. اما تقریبا تمام آنها جعبه را انتخاب می کنند چرا که قیمت وسایل هدیه شده بسیار بیشتر از آن مبلغ پول است.

این بسته در واقع تمام نیازهای کودک تازه به دنیا آمده را برآورده می کند و همین موضوع سبب می شود که تمام خانواده ها از آن استقبال کنند. چرا که در وقت آنها برای تهیه موارد مختلف صرفه جویی می شود. علاوه بر این یک مادر می گوید که شما با داشتن اولین فرزندتان معمولا نمی دانید به چه چیزهایی نیاز پیدا می کنید، اما کافی است درون جعبه را نگاه کنید تا آن را پیدا کنید.

ممکن است فکر کنید که کودکان فنلاندی به تازگی دارای چنین امکانی شده اند اما جالب است بدانید که ۷۵ سال است که این هدیه به خانواده های فنلاندی داده می شود و محتوای درون آن طی چندین دهه تغییرات زیادی داشته است.

برای مثال در دهه های ۳۰ و ۴۰ میلادی پارچه هایی درون آن قرار داشته تا مادران خودشان لباس فرزندشان را بدوزند. و در دوران جنگ جهانی دوم هم به خاطر کمبود پارچه برخی اقلام با کاغذ جایگزین شده بود.

با گذشت سال های طولانی حالا این جعبه مقوایی در فنلاند تبدیل به یک نماد شده است. و آنها آن را نماد برابری انسان ها و اهمیت توجه به کودکان می دانند.

لینک مطلب

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d9%81%d9%86%d9%84%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%88-%d8%ac%d8%b9%d8%a8%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%82%d9%88%d8%a7%db%8c%db%8c/

This site is protected by wp-copyrightpro.com