Print this برگه

آی یو دی بهترین وسیله پیشگیری از بارداری پس از تولد اولین فرزند

آی یو دی IUD وسیله ای پلاستیکی است که معمولا توسط ماما یا پزشک در روزهای پایانی قاعدگی درون فضای رحم قرار داده می شود تا از بارداری پیشگیری کند آی یو دی های موجود ؛ معمولا ماده ای آزاد می کنند تا اثر آنها را در پیشگیری از بارداری افزایش دهد.

معمولترین آی یودی ها،TCu 380 A است که به شکل T بوده و به مدت ۱۰ سال مس آزاد می کند. انواع کم عارضه تر آی یودی های مس دار مانند ای یودی cusafe 300 نیز در بازار کشور موجودند که ۵ سال دوام دارند و درد و خونریزی پریود به دلیل سایز کوچکتر و بازوهای خمیده آنها کمتر است.

انواع گران قیمت تر ای یو دی نیز اخیرا به بازار ایران وارد شده که هورمون پروژسترون ازاد می کند این نوع آی یودی میرنا Mirena نام دارد و به مدت ۵سال در حفره رحم قرار گرفته و به مقدار اندکی پروژسترون آزاد می کند. که هم میزان خونریزی را کاهش می دهد و هم به دلیل خمیدگی بازوهای آن درد قاعدگی با وجود آن کمتر است. متاسفانه تنها مشکل این نوع از آی یو دی ها قیمت بالای انهاست. گرچه این نوع از آی یو دی ها خود به عنوان درمان خونریزی های شدید حوالی یائسگی نیز کاربرد دارد.

روش کارگذاری :
در صورتی که کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش باشید، ماما یا پزشک پس از یک آزمایش پاپ اسمیر و بررسی آن، از شما می خواهد تا در روزهای پایانی خونریزی قاعدگی خود در سیکل بعد، به مطب یا درمانگاه مراجعه کنید. در این زمان درد و خونریزی هنگام کار گذاری ای یو دی کمتر است و به راحتی کار گذاشته می شود.

کار گذاری ای یو دی نیازی به استفاده از بی حسی ندارد. تنها کافیست که نیم تا ۱ ساعت قبل از مراجعه به مطب، یک کپسول مفنامیک اسید، میل نمایید.
پس از کار گذاشتن ای یو دی نیازی به استراحت اضافه ندارید، تنها در روزهای اول ، سعی کنید از حمل وسایل سنگین، و زور زدن خودداری کنید زیرا امکان خروج خودبخود ای یو دی را افزایش می دهد.

پس از این مدت، معمولا بازهم باید از کارهای سنگین نظیر هل دادن اشیای سنگین مانند مبل، لباسشویی، بلند کردن فرش و … خودداری کنید اما بغل کردن و در آغوش کشیدن بجه ۳-۴ ساله تان هیچ منعی ندارد. کارهای سنگین را به همسرتان واگذار کنید. در روزهای اول پس از کار گذاشتن ای یودی می توانید به صورت منظم هر ۸ ساعت یک کپسول مفنامیک اسید را میل کنید.

به خاطر داشته باشید در ماه اول پس از کارگذاری آی یو دی نمی توان به اثر آن در پیشگیری از بارداری چندان مطمئن بود. بنابراین در ماه اول به پیشگیری از بارداری به روش دیگری ادامه دهید . پس از معاینه توسط ماما و پزشک و چک و کنترل نخ ای یو دی، و اطمینان از قرار گرفتن آن در محل مناسب می توانید در ماه بعد با اطمینان از این وسیله استفاده کنید.

اثر بخشی  :
این وسیله، در صورتی که درست کار گذاشته شده و به شرط چک و کنترل منظم هر ۶ ماه یکبار پس از گذاشته شدن در حفره رحم ،حدود ۹۹٫۸ درصد. در پیشگیری از بارداری موفق است . میزان خروج خودبخود ای یو دی در ماههای اول پس از کار گذاشته شدن به ویژه در ۱ ماه اول تا ۳ درصد ، اعلام شده است. در صورتی که احساس می کنید نخ ای یودی در هنگام شستشوی خودتان ، لمس می شود و یا درد و وسوزش در ناحیه دهانه رحم به پزشک و مامای خودتان مراجعه کنید.

• عوارض شایع آی یو دی
• افزایش خونریزی و درد، هنگام قاعدگی ( در انواع cu safe و پروژسترونی بسیار کمتر است ودر تمام انواع ای یو دی ها پس از ۳-۴ ماه بسیار کاهش می یابد.)
• خونریزی نامنظم و لکه بینی بین قاعدگی ها (در انواع cu safe و پروژسترونی بسیار کمتر است)
• افزایش ترشحات واژینال (در ای یو دی هایی که تعداد نخهای کمتری دارند مانند انواع cu safe کمتر است.)

۱٫ ای یو دی در برخی شرایط نباید استفاده شود:
۲٫ حاملگی یا شک به آن،
۳٫ سابقه بیماری التهابی لگن درمان نشده با بستری در بیمارستان،
۴٫ رحم با شکل غیرطبیعی (بر اساس معاینه لگن)
۵٫ بیماری ویلسون و حساسیت به مس

۶٫ نقص سیستم ایمنی
۷٫ میومی که اندازه وشکل حفره رحم را تغییر داده باشد
۸٫ خونریزی شدید قاعدگی یا کم خونی شدید،
۹٫ خونریزی واژینال بدون علت مشخص،
۱۰٫ اختلالات انعقادی مانند کمبود پلاکت و بیماری ون ویلبراند

۱۱٫ شک به وجود بدخیمی رحم یا سرویکس و یا قطعیت وجود آن،
۱۲٫ درفاصله زمانی درمان و پی گیری مول(ّبه واژه نامه باروری مراجعه کنید.)
۱۳٫ سل لگنی

موارد منع مصرف نسبی( مواردی که بهتر است ای یو دی استفاده نشود ولی در صورت صلاحدید پزشک یا ماما قابل استفاده است.)
سابقه بیماری التهابی لگن بدون بستری در بیمارستان
سابقه منوراژی( خونریزی بیش از حد)
سابقه دیسمنوره و درد هنگام قاعدگی
تعداد شرکای جنسی زیاد

سابقه یا ابتلای اخیر به بیماریهای مقاربتی
عفونت رحم پس از زایمان یا سقط عفونی در سه ماهه گذشته،
سرویسیت و واژینیت درمان نشده،
نداشتن سابقه زایمان

زمان شروع استفاده
پنج روز اول قاعدگی
۶ هفته پس از زایمان
سقط یا کورتاژ غیرعفونی زیر ۱۲ هفته (در پنج روز اول)،
۶ هفته پس از سقط بالای ۱۲ هفته،

مادران شیردهی که قاعدگی آنها برنگشته است (۶ هفته پس از زایمان با اطمینان از باردار نبودن).
پزشک شما پس از انجام آزمایشهای زیر ای یو دی را برای شما کار می گذارد.
معاینه لگن (بررسی اندازه و وضعیت رحم و لوله ها)،
اندازه گیری هموگلوبین خون( برای بررسی کم خونی)

بررسی مواردمنع مصرف مطلق و نسبی،
اولین بررسی پس از اتمام اولین خونریزی قاعدگی
بررسیهای بعدی هرشش ماه یکبار(در غیر از زمان قاعدگی)،
اندازه گیری هموگلوبین خون (درصورت وجود علایم) ،
معاینه لگنی (بررسی ترشح ها و حساسیت رحم و لوله ها)،
پاپ اسمیر
بررسی وضعیت رضایتمندی

در چه فواصلی باید به مطب پزشک یا ماما مراجعه کنید؟
مراجعه های پیگیری (پس از ماه اول و سپس هر شش ماه)،
مراجعه پس از ۱۰سال برای خروج و گذاشتن آی یو دی جدید (در صورت نیاز).

برای خروج ای یو دی باید در چه زمانی مراجعه کنید؟
در صورتی که تمایل دارید باردار شوید ویا به دلیل عوارض ای یو دی می خواهید روش دیگری را انتخاب کنید می توانید برای خروج آن به مطب یا درمانگاه تنظیم خانواده مراجعه کنید. برای این کار باید در زمان قاعدگی مراجعه کنید. خارج کردن آی یو دی از کار گذاشتن آن ساده تر است و یا یک پنس انجام می شود.

پس از ان می توانید در اولین فرصت از یک روش پیشگیری دیگر استفاده کنید. در صورتی که می خواهید باردار شوید می توانید پس از یک ماه استراحت اقدام به بارداری کنید. در صورتی که عفونت دارید ، ابتدا باید عفونتتان توسط انتی بیوتیک درمان شود و سپس ای یو دی خارج گردد.
به خاطر داشته باشید ای یو دی برخلاف عقاید عامه مردم باعث افزایش وزن و چاقی نمی شود. ای یو دی مانعی برای ورزش کردن محسوب نمی شود، تنها از ورزشهای سنگین مانند وزنه برداری و کشتی! اجتناب کنید. ای یو دی باعث کاهش میل جنسی نمی شود .

نخ آی یودی به اندازه ۲-۳ سانتی متر از دهانه رحم قطع می شود و سپس از مدتی توسط ترشحات دهانه رحم پوشانده شده و در تماس جنسی لمس نمی شود. . می توانید برای چک آی یو دی ، در پایان هر سیکل قاعدگی طول نخ را با یک دست شسته و تمیز در کانال واژن چک کنید.
در صورت عدم مشاهده و لمس نخ آی یودی، برای بررسی وجود آن در رحم، به مطب مراجعه کنید، پزشک یا ماما پس از معاینه برای شما یک سونوگرافی در خواست می کند. به خاطر داشته باشید، آی یو دی هیچگاه بالا نمی رود و وارد چشم، گوش و قلب کسی نمی شود و تنها در صورت کارگذاری توسط یک فرد ناوارد با درصد کمی از خطر سوراخ شدن رحم همراه است.( کمتر از ۱ در ۱۰ هزار نفر) پس از چک مرتب آی یو دی غافل نشوید و در عین حال نگران نباشید…

آی یو دی به عقیده اغلب دانشمندان تنطیم خانواده بهترین وسیله و دوست زنان برای پیشگیری از بارداری شناخته شده است.
آی یو دی های مسی را می توان تا ۱۲۰ ساعت پس از یک نزدیکی مشکوک به عنوان روش پیشگیری اورژانس ، در رحم کار گذاشت تا از بارداری ناخواسته جلوگیری شود.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d9%82%d8%a8%d9%84-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d9%be%d9%8a%d8%b4%da%af%d9%8a%d8%b1%d9%8a-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%8a/%d8%a2%db%8c-%db%8c%d9%88-%d8%af%db%8c-%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%88%d8%b3%db%8c%d9%84%d9%87-%d9%be%db%8c%d8%b4%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1/

This site is protected by wp-copyrightpro.com