Print this برگه

ناباروری

آیا طب سوزنی می تواند شانس باردار شدن را بیشتر کند؟

تحقیقات نشان داده است که استفاده از این روش می تواند میزان موفقیت IVF را در خانمی که از آن استفاده می کند بیشتر کند. اما هنوز مشخص نیست که آیا در حالت عادی هم می تواند شانس حاملگی را افزایش دهد یا خیر. هر چند، چند مطالعه کوچک درستی این فرضیه را تائید کرده است.
مکانیسم عملکرد طب سوزنی در این مورد کاملا شناخته شده نیست، اما گفته می شود که با افزایش گردش خون رحم و شل کردن بافت عضلانی، شرایط بهتری برای لانه گزینی جنین در رحم فراهم می کند. طب سوزنی میزان باروری در مردان را هم افزایش می دهد و احتملا این کار را با افزایش تعداد اسپرم انجام می دهد و بنابراین در زوج هایی که مشکل ناباروری دارند می تواند کمک کننده باشد. با این حال هنوز نیاز به بررسی های بیشتر وجود دارد. نکته دیگر این که تا اثبات مفید بودن یا نبودن این روش می توان از آن بهره برد چون به هر حال یک روش بی خطر است و حتی اگر صرفا اثر روانی داشته باشد، وقتی می تواند شانس حاملگی را بیشتر کند، ارزش امتحان کردن را دارد. فراموش نکنید که طب سوزنی باید توسط افراد کار آزموده و ماهر که اغلب آنها پزشک هستند انجام شود.

آیا با داشتن سابقه چندین سقط باز هم امکان بارداری وجود دارد؟

خانم هایی که سابقه چندین بار سقط دارند می توانند در آینده بارداری طبیعی داشته باشند. حتی با وجود سقط های بی دلیل هم تا ۷۵ درصد احتمال حاملگی طبیعی در آینده وجود دارد. امروزه توصیه می شود حاملگی بعدی بلافاصله بعد از سقط انجام نشود و بین آنها چند ماه فاصله باشد. این زمان به مادر فرصت می دهد تا هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی سلامت گذشته را به دست آورد. اگر تا زمانی که یک یا دو بار پریود شوید صبر کنید، می توانید مطمئن باشید سلامتی جسمی را به دست آورده اید؛ اما می توانید بیشتر هم منتظر شوید.
شایعترین علت سقط، اختلالات کروموزومی است اما این مسئله ای نیست که بتوان از قبل، آن را پیش بینی و پیش گیری کرد. بنابر این نگران آینده نباشید و سعی کنید با مشورت پزشک، رژیم غذایی سالم داشته باشید و به اندازه کافی ورزش کنید.

تعریف نازایی چیست و چه زمانی باید درمان را شروع نمود؟

نازایی به عدم وقوع حاملگی بدون پیشگیری پیش از یک تا دو سال گفته می شود. در صورتی که قبل از آن هیچ حاملگی رخ نداده باشد به آن نازایی اولیه و اگر بعد از حداقل یک بارداری ایجاد می شود به آن نازایی ثانویه گویند. احتمال حاملگی در زوجین زایا در هر ماه حدود ۲۰% است. نیمی از آنها در طی سه ماه، ۷۵% طی ۶ ماه و ۹۰% طی یک سال حامله می شوند.
به طور کلی باید توجه داشت حداکثر قدرت بارداری برای زنان و مردان سنین ۲۵-۲۰ سالگی است و با افزایش سن احتمال آن کاهش می یابد.
عامل موثر دیگر در قدرت باروری تعداد دفعات نزدیکی است. احتمال حاملگی در زوجینی که کمتر از یکبار در هفته نزدیکی می کنند در حدود ۲۰% و در آنهایی که سه بار در هفته یا بیشتر نزدیکی دارند حدود ۵۰% است.
بهترین زمان برای نزدیکی به قصد حامله شدن محدوده زمانی ۱۰ تا ۱۸ روز قبل از وقوع احتمالی خونریزی قاعدگی بعدی است و باید یک روز درمیان انجام شود.
به طور کلی در بررسی زوج نازا پس از گرفتن شرح حال و معاینه اولین آزمایشات درخواستی بررسی مایع منی در مرد و همینطور بررسی وجود یا عدم وجود تخمک گذاری در زن است.
درخواست یک سری آزمایشات خون در زن و سونوگرافی که در مرحله ابتدایی انجام می شود.
در صورت طبیعی بودن آزمایش مایع منی در مرد و وجود تخمک گذاری در زن بقیه بررسیها که شامل بررسی قسمتهای مختلف تناسلی زن (بخصوص سلامت لوله های رحمی) با استفاده از عکسبرداری از رحم یا لاپاروسکوپی و… انجام می شود.
اختلال لوله های رحمی در زنان و واریکوسل در مردان شایعترین علل نازایی را تشکیل می دهند.

بعد از تشخیص علت نازایی مراحل درمان شروع می شود که شامل درمانهای دارویی و حتی جراحی است.
و در آخرین مراحل از بارور سازی مصنوعی IUI و IVF استفاده می شود.
با پیشرفت علم و تکنولوژیهای درمان ناباروری می توان گفت تقریباً زوج ناباروری وجود ندارد مگر درصد بسیار ناچیزی که دارای موارد خاص باشند.
اما نکته مهم این است که زمان طلایی را در بررسی زوج نازا از دست ندهیم به عنوان مثال اگر سن زوجین بالای ۳۰ سال است و تصمیم به بارداری دارند، بعد از گذشت ۶ ماه و عدم بارداری اقدامات بررسی صورت گیرد و هر چه سریعتر به متخصص مراجعه شود.
اگر زوجین اقدام برای فرزند دوم در فاصله بیش از ۳ تا ۵ سال بعد از فرزند اول دارند، احتمال ایجاد هر یک از موارد ایجاد کننده ناباروری در مرد یا زن افزایش می یابد.
لازم به ذکر است، در صورت شروع درمان نازایی چه با علت مرد و چه با علت زن زمانی لازم است تا داروها اثر کنند و بلافاصله و در اولین سیکل احتمال دارد که بارداری رخ ندهد. گاهی مصرف بعضی از داروهای درمان ناباروری مانند کلومیفن و یا دگزامتازون اختلال در قاعدگی ایجاد می کند و اینها نباید نگرانی برای زوجین ایجاد نماید.
بهترین امر در طول درمان ناباروری صبر و تحمل و اعتماد به دستورات پزشک معالج است و با داشتن آرامش می توان مراحل درمان را تسریع نمود.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d9%82%d8%a8%d9%84-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-2/%d9%86%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%88%d8%b1%d9%8a/

This site is protected by wp-copyrightpro.com