«

»

Print this نوشته

معاینه Pelvic یا داخل لگن چیست ؟

این معاینه توسط پزشک و به جهت مشاهده ناهنجارى ها و بیمارى ها و موارد غیرطبیعى در ناحیه داخلى لگن است یا چنانچه فردى در خود احساس غیرطبیعى داشته باشد از طریق این معاینه اندازه تخمدان ها و رحم و معاینه بافت هاى آنها انجام مى شود، ولى الزاماً با هر بار معاینه پزشک تست پاپ را نمى دهد.

چه کسانى باید تست پاپ را انجام دهند ؟
زنان پس از سن ۱۸ سالگى چنانچه ازدواج کرده باشند و یا چنانچه فاکتور ریسک در خانواده آنها وجود داشته باشد و یا چنانچه تغییراتى در خود احساس کنند.

براى آمادگى این آزمایش چه باید کرد ؟
بهترین زمان جهت این آزمایش در زنان قبل از سن یائسگى در اواسط پریود ماهانه است و در زمان این آزمایش از هر عملى که مانع تشخیص درست یا مخدوش شدن نمونه بردارى صحیح مى شود، باید اجتناب کرد. در ضمن چنانچه کاندیداى تست پاپ هستید، نباید از دوش واژنى و یا ژل و یا داروهاى (مصرف خارجى) از یکى دو روز قبل استفاده کنید.

تست پاپ چقدر صحیح است؟
مانند تمام تست هاى آزمایشگاهى جواب این آزمایش نیز صددرصد صحیح نیست و مى تواند تغییرات قبل از سرطان شدن یا تغییرات سرطانى را نشان ندهد. گرفتن تست پاپ به طور مکرر و منظم الزامى است، زیرا خطر اشتباهات را پایین مى آورد.

چند وقت یک بار باید تست پاپ داد ؟
سال ها به خانم هاى جوان توصیه مى شد که سالى یک بار این تست را انجام دهند و چنانچه موارد غیرطبیعى و مشکوک مشاهده مى شد، تست ها را زودتر باید تکرار مى کردند. ولى در حال حاضر به خانم هایى که براى سه مرتبه پشت سر هم جواب تست سالم داشته باشند، توصیه مى شود که هر سه سال یک بار تست را تکرار کنند. باید توجه داشت که چهل درصد مرگ ومیرهاى سرطان دهانه رحم در بین زنان ۶۵ سال به بالا است. علت آن این است که زنان در این سن و سال مسن تر هستند و از انجام این تست اکراه دارند. به علاوه از پزشک خود نیز شرمنده هستند و خود پزشک نیز تمایلى نشان نمى دهد.
خانم هایى که دستگاه تناسلى داخلى آنها طى عمل جراحى به نام هیسترکتومى Hysterectomy برداشته شده است، احتیاجى به تست پاپ مرتب و مکرر ندارند مگر اینکه قبلاً سرطان دهانه رحم داشته باشند که در آن صورت باید این تست ها مرتباً تکرار شوندآزمایش پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ یا پاپ اسمیر (Pap Smear)، آزمایش نمونه‌ های سلولی برداشته شده از قسمت گردن رحم در خانم ها است.

این آزمایش برای کشف سرطان یا عوارضی است که به سرطان تبدیل می شوند.

پاپ اسمیر بهترین وسیله برای شناسایی عوارض پیش‌ سرطانی و مخفی تومورهای کوچکی است که به سرطان گردن رحم منتهی می شوند.

اگر سرطان گردن رحم زود شناسایی شود، می ‌توان آن را درمان کرد.

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

پاپ اسمیر هنگام معاینه لگنی انجام می ‌شود. دکتر با وسیله‌ ای به نام اسپکولوم، دهانه دستگاه تناسلی را باز می کند تا بتواند گردن رحم را ببیند. بعد با یک نمونه‌گیر(اسپچولا) و یک برس کوچک، سلول ‌های گردن رحم را جمع ‌آوری می ‌کند.

این نمونه به برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌ شود.

این آزمایش دردناک نیست، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی ناراحت کننده باشد.

نتایج پاپ اسمیر

معمولا سه هفته طول می‌ کشد تا نتایج آزمایش آماده شود.

پاپ اسمیر طبیعی، یعنی گردن رحم، طبیعی به نظر می رسد.

پاپ اسمیر غیرطبیعی، یعنی سلول‌ های بررسی شده، ظاهر طبیعی نداشته‌ اند. در این حالت، گاهی تکرار آزمایش لازم است.

اگر پاپ اسمیر مثبت باشد، ممکن است پزشک ‌تان آزمایش‌ های متفاوتی را برای ادامه بررسی خود تجویز کند، از جمله کولپوسکوپی(استفاده از یک میکروسکوپ مخصوص برای معاینه گردن رحم و واژن).

پاپ اسمیر گاهی نشان ‌دهنده عفونت هم هست، اما نمی‌ توان برای تشخیص بیماری ‌های آمیزشی به آن تکیه کرد و آزمایش‌ های اختصاصی لازم است.

پیش از انجام آزمایش پاپ، برای کــسب نتایج دقیق ‌تر باید این کارها را انجام داد:

پرهیز از رابطه ج * ن * س * ی، شستشوی واژن و استفاده از کرم‌های واژینال ۴۸ ساعت پیش از انجام آزمایش.

اگر در هنگام آزمایش، دچار عفونت بوده‌اید، یا تعداد سلول کافی در آزمایش اول به دست نیامده باشد، ممکن است تکرار آزمایش ضروری باشد.

از آنجایی که کاهش هورمون زنانه ی استروژن نیز می‌ تواند بر نتایج آزمایش پاپ اثر بگذارد، زنان یائسه نیاز به مصرف استروژن پیش از تکرار آزمایش دارند.

هر چند وقت یک بار پاپ اسمیر لازم است؟

قبلا توصیه می شد آزمایش پاپ اسمیر پس از اولین آمیزش ج * ن * س * ی، یا تا سن ۲۱ سالگی (بسته به این که کدام زودتر اتفاق افتاده باشد)، هر سال باید انجام شود.

همچنین در خانم های زیر ۳۰ سال، انجام سالانه پاپ اسمیر توصیه می شد و در خانم های بالای ۳۰ سال، با سه آزمایش طبیعی پاپ در سه سال متوالی و آزمایش منفی از لحاظ ویروس پاپیلومای انسانی (که با سرطان گردن رحم ارتباط دارد)، انجام هر دو تا سه سال آن تجویز می‌ شد.

اما جدیدا توصیه می کنند در خانم های زیر ۳۰ سال هر دو سال یک بار و در خانم های ۳۰ سال به بالا، هر سه سال یک بار، پاپ اسمیر انجام شود.

Permanent link to this article: http://glo.ir/%d9%85%d8%b9%d8%a7%db%8c%d9%86%d9%87-pelvic-%db%8c%d8%a7-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84-%d9%84%da%af%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%9f/

This site is protected by wp-copyrightpro.com